Kusy dětského nábytku, které již vyšly z módy nebo z nich děti jednoduše vyrostly, nemusí končit ve sběrném dvoře či nábytkových bankách. Švédský obchodní řetězec IKEA přišel s nápadem garantovaného odkupu přebalovacích pultů, dětských postelí, skříní a židlí, které za výkupní cenu prodá dál.
Prodloužení života výrobků a jejich opětovné využití je jednou z nejjednodušších strategií, jak snížit množství odpadů a ušetřit suroviny potřebné k výrobě nových kusů. Zpětným odkupem se sníží také náklady původního majitele, ale i dalšího uživatele, kterého by nový nábytek přišel na mnohem větší obnos peněz. Dalším krokem směrem k udržitelnosti je dostupnost náhradních dílů. IKEA se proto rozhodla svým zákazníkům nabídnout spojovací díly a nábytkové kování zdarma – stačí vyplnit on-line formulář na webových stránkách.
Takzvaná cirkulární, trvale udržitelná ekonomika, kterou švédská firma prosazuje, se nese ve znamení minimální uhlíkové stopy, recyklace a upcyklace, tedy využití již jednou vyrobených materiálů k jinému, někdy i hodnotnějšímu účelu. V regálech nábytkového giganta se tak nově objevují koberečky, jež byly v minulém životě PET lahvemi, deky vyrobené z recyklovaného či udržitelně pěstovaného dřeva nebo batohy a potahy z bavlny, na jejíž produkci bylo použito méně vody než obvykle.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…