Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

S rostoucími dětmi nemusí přibývat odpadu. Oblíbený prodejce nábytku ho nyní odkoupí zpět

Ilustrační obrázek: Freepik

Kusy dětského nábytku, které již vyšly z módy nebo z nich děti jednoduše vyrostly, nemusí končit ve sběrném dvoře či nábytkových bankách. Švédský obchodní řetězec IKEA přišel s nápadem garantovaného odkupu přebalovacích pultů, dětských postelí, skříní a židlí, které za výkupní cenu prodá dál.

Prodloužení života výrobků a jejich opětovné využití je jednou z nejjednodušších strategií, jak snížit množství odpadů a ušetřit suroviny potřebné k výrobě nových kusů. Zpětným odkupem se sníží také náklady původního majitele, ale i dalšího uživatele, kterého by nový nábytek přišel na mnohem větší obnos peněz. Dalším krokem směrem k udržitelnosti je dostupnost náhradních dílů. IKEA se proto rozhodla svým zákazníkům nabídnout spojovací díly a nábytkové kování zdarma – stačí vyplnit on-line formulář na webových stránkách.

Takzvaná cirkulární, trvale udržitelná ekonomika, kterou švédská firma prosazuje, se nese ve znamení minimální uhlíkové stopy, recyklace a upcyklace, tedy využití již jednou vyrobených materiálů k jinému, někdy i hodnotnějšímu účelu. V regálech nábytkového giganta se tak nově objevují koberečky, jež byly v minulém životě PET lahvemi, deky vyrobené z recyklovaného či udržitelně pěstovaného dřeva nebo batohy a potahy z bavlny, na jejíž produkci bylo použito méně vody než obvykle.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…