Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

S rostoucími dětmi nemusí přibývat odpadu. Oblíbený prodejce nábytku ho nyní odkoupí zpět

Ilustrační obrázek: Freepik

Kusy dětského nábytku, které již vyšly z módy nebo z nich děti jednoduše vyrostly, nemusí končit ve sběrném dvoře či nábytkových bankách. Švédský obchodní řetězec IKEA přišel s nápadem garantovaného odkupu přebalovacích pultů, dětských postelí, skříní a židlí, které za výkupní cenu prodá dál.

Prodloužení života výrobků a jejich opětovné využití je jednou z nejjednodušších strategií, jak snížit množství odpadů a ušetřit suroviny potřebné k výrobě nových kusů. Zpětným odkupem se sníží také náklady původního majitele, ale i dalšího uživatele, kterého by nový nábytek přišel na mnohem větší obnos peněz. Dalším krokem směrem k udržitelnosti je dostupnost náhradních dílů. IKEA se proto rozhodla svým zákazníkům nabídnout spojovací díly a nábytkové kování zdarma – stačí vyplnit on-line formulář na webových stránkách.

Takzvaná cirkulární, trvale udržitelná ekonomika, kterou švédská firma prosazuje, se nese ve znamení minimální uhlíkové stopy, recyklace a upcyklace, tedy využití již jednou vyrobených materiálů k jinému, někdy i hodnotnějšímu účelu. V regálech nábytkového giganta se tak nově objevují koberečky, jež byly v minulém životě PET lahvemi, deky vyrobené z recyklovaného či udržitelně pěstovaného dřeva nebo batohy a potahy z bavlny, na jejíž produkci bylo použito méně vody než obvykle.

Související články

Zaručeně zlepší den

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Svatý Mikuláš se uměl teleportovat i rozčílit. Seznamte se s mýty ze starých rukopisů

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…