S aplikací MESS od českých studentů prozkoumáte povrch Měsíce

Zdroj fotografie: podnikavahlava.cz

Letošní jubilejní desátý ročník soutěže Podnikavá hlava, kterou pořádá Vědeckotechnologický park Univerzity Palackého v Olomouci (VTP UP), přinesl opět řadu zajímavých nápadů a vynálezů. Vítězem se stal student UP Michal Gabčo se svým týmem a aplikací MESS. Ta umožňuje lidem podrobně si prohlédnout všechna zákoutí Měsíce.

„Na jednoduché mapě Měsíce v naší aplikaci zjistíte, kde se nacházejí ložiska vzácných kovů nebo kde nejčastěji svítí slunce,“ přiblížil Gabčo. Výhru 70 tisíc korun chce vítězný tým investovat do rozvoje aplikace a vytvoření 3D modelu Měsíce. Na druhém místě soutěže se umístila hra pro nevidomé Olé od Lucie Částkové, jako třetí skončil Lukáš Mazoch s aplikací EatMy, která propojuje spotřebitele s místními pěstiteli zeleniny, ovoce a podobně.

Speciální kategorii Podnikatel v sukni vyhrály Nikola Smětalová a Blanka Tomečková s projektem Zubařky.cz, kterým chtějí učit děti nebát se zubaře. „Velmi mě bavilo číst letošní projekty, které byly nové a nápadité. A byl bych rád, kdyby ti, co dnes nevyhráli, nestrčili svoje projekty do šuplíku, ale pracovali na nich nadále. Přál bych si, aby náš stát a naše ekonomika vzkvétala a rostla právě na takovýchto projektech, na takovýchto malých firmách,“ uvedl Roman Jurečka, ředitel VTP UP.

Autor článku

Eva Krejčí