Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rychlejší než záchranka. Čech založil projekt, ve kterém zdravotníci poskytují první pomoc na kolech

Lékaři vyrážejí do terénu za každého počasí. Zdroj fotografie: FastMEDIC

Potřebovali jste někdy první pomoc, ale nechtěli jste volat rovnou sanitku? Nacházeli jste se v hůře dostupném terénu? Pro tyto případy funguje služba FastMEDIC, jejíž provoz nám přiblížil zakladatel projektu Petr Sviták. Po těžké autonehodě se rozhodl zefektivnit zdravotnický systém a poskytovat první pomoc na elektrokolech.

Petr Sviták projekt založil poté, co zažil těžkou nehodu. Zdroj fotografie: FastMEDIC

Co si máme představit, když uslyšíme název FastMEDIC? O co se jedná?

FastMEDIC, to jsou záchranáři na elektrokolech, kteří se k pacientovi ve špatně dostupném terénu dostanou pomocí elektrokola rychleji než sanitka. Poskytnou mu tak včasnou první pomoc či ošetření. Hlídky fungují zejména na velkých sportovních či kulturních akcích, dále pak v parcích, cyklostezkách, pěších zónách nebo při husté dopravní situaci. Jsou vybaveny batohem se základními věcmi na ošetření od sterilního krytí po automatický defibrilátor. 

Můžete přiblížit, jak vznikl nápad na založení iniciativy?

Před dvěma lety jsem zažil těžkou nehodu na skútru. Protijedoucí auto mi nedalo přednost, při pádu mi praskla helma a hrozilo, že budu mít poraněnou páteř. Zažil jsem, co všechno se musí stát, když má člověk těžkou nehodu, a to mi následně pomohlo pochopit systém. Začít do toho dávat svoje vstupy a pokusit se něco doplnit a vylepšit. Právě proto vznikl projekt FastMEDIC. Ne jako konkurence stávajícímu systému, ale jako snaha o jeho vylepšení v určitých situacích. Například když je potřeba se rychle dostat ke zraněnému, který je pro sanitu v těžko přístupném místě nebo mezi velkým počtem lidí.

Díky kolu se pomoc dostane i do obtížně dostupného terénu.. Zdroj fotografie: FastMEDIC

Jak projekt funguje?

Základní jednotkou jsou dvoučlenné hlídky pohybující se na elektrokolech s veškerým potřebným vybavením. Pokud se bavíme o sektoru soukromém, vše chystáme dle dohody s pořadatelem akce a s napojením na další záchranáře na akci a sanitní vůz. Naši záchranáři se neustále pohybují mezi závodníky či návštěvníky v rizikových úsecích, a jsou tak vždy připraveni poskytnout první pomoc. Dle poptávky jsme schopni zajistit i kompletní zdravotnický dohled na akci včetně sanitky, pěších hlídek a tak podobně.

Jaké ohlasy vzbuzuje projekt mezi lidmi?

Ohlasy jsou velmi pozitivní, a to jak ze strany organizátorů, veřejnosti, tak k našemu potěšení i ze strany samotných účastníků akcí, na kterých se podílíme. Lidé jsou rádi, že mají pomoc neustále na blízku a mohou o ni kdykoliv požádat i v situacích, kdy by sanitku nechtěli nebo nemohli zavolat. V nedávné době jsme také vyhráli pražské regionální kolo T-Mobile Rozjezdů

Mnohdy hraje roli každá minuta. Zdravotníci se nebojí pořádně šlápnout do pedálů. Zdroj fotografie: FastMEDIC

Kde se můžeme se zdravotníky na elektrokolech setkat?

V současné době se s námi můžete potkat zejména na nejrůznějších sportovních, kulturních a společenských akcích po celé republice, například na běžeckých závodech a festivalech. Situace s koronavirem nám působení v první polovině roku lehce zkomplikovala, ale už teď se nám plní termíny na podzim i na příští rok. V blízké budoucnosti plánujeme také působení na rizikových místech v Praze a dalších městech.

Ke kterým případům zpravidla zdravotníci na elektrokolech vyrážejí?

V případě sportovních akcích, kde působíme nejčastěji, jsou to určitě poranění předloktí po pádech, nejrůznější odřeniny, naražení, natažení svalů či vyčerpání, ale už jsme se setkali i se složitějšími případy. Například nedávno pomáhali naši záchranáři vynášet z lesa závodnici v křečích, která byla následně převezena sanitkou do nemocnice.

Související články

Zaručeně zlepší den

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…