Poprvé v historii se podařil úspěšný krátký let za použití čistě syntetického paliva. Royal air force se za svůj světový rekord umístila v Guinessově knize. V projektu MARTIN dokázala vyrobit udržitelné umělé palivo, které funguje stejně dobře jako paliva fosilní.
Palivo s označením UL91 se podařilo vyrobit extrakcí vodíku z vody a uhlíku ze vzdušného oxidu uhličitého. Tyto látky pak byly pomocí větrné a sluneční energie zkombinovány do tekutého paliva. Pro jeho spalování jsou navíc vhodné zcela běžné motory, které nemusí projít žádnými úpravami. Při každém letu tak speciální palivo ušetří 80 až 90 % zplodin uhlíku. Díky nižším teplotám při spalování může vynález prodloužit životnost motorů.
„Zatímco ostatní zelené technologie jako elektrická či vodíková jsou vhodné pro četná využití v RAF, vysoce výkonná letadla vyžadují k udržení svých schopností tekutou alternativu paliva, jakou je právě UL91,“ uvedl náměstek britského ministra obrany Jeremy Quinn.
Zdroj: Ministerstvo obrany Velké Británie
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?
Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…