Na osudu potomků nezáleží pouze lidským bytostem, ale i rostlinám, prokázali vědci v nové studii. Podle nich si mezi sebou předávají vzpomínky, aby umožnily svým následovníkům přežít, uvedl server Earth.
Ve studii zveřejněné časopisem Cell Press odborníci popisují, jak rostliny využívají epigenetické vzpomínky k přizpůsobení se změně klimatu. Podle nich si rostliny ukládají vzpomínky na environmentální stresory. Připravují se tak na moment, až se tyto podmínky v budoucnu znovu objeví, aby věděly, jak reagovat. Je pozoruhodné, že předávají tyto vzpomínky také svým potomkům.
Rostliny nemají neuronové sítě, takže je jejich paměť založena na buněčných, molekulárních a biochemických sítích. Odborníci tyto kolektivní sítě a zkušenosti označují jako „somatickou“ paměť rostliny, kterou lze prostřednictvím epigenetiky předat dalším generacím. „Díky tomu mohou rostliny snadněji rozpoznat výskyt předchozího stavu prostředí a adekvátně na něj reagovat,“ uvedl Federico Martinelli, rostlinný genetik z University of Florence.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Cell Press
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku
Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…