Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Revoluční metoda léčby zubního kazu: místo plomby samouzdravení

Vědci přišli na způsob, jakým lze nahradit zubní plomby a vyhnout se tak bolestivému vrtání či injekcím. Revoluční technika léčby zubních kazů pomocí aplikace minerálů přímo na postižené místo byla vyvinuta na londýnské King’s College a mohla by být k dispozici již za tři roky.

Tradičně se zubní kazy vyvrtají a nově vzniklé otvory se zaplní amalganem nebo kompozitovou výplní. Tomu může být ale s novou metodou konec, neboť by tyto látky mohly již brzy být nahrazeny minerály napomáhajícími zubům k jejich samostatné opravě.

Takzvaná elektricky urychlená a vylepšená remineralizace (Electrically Accelerated and Enhanced Remineralisation – EARER) urychlí přirozený pohyb vápníku a fosforu do poškozeného zubů. Ten se tak může uzdravit skoro sám. Celý proces je tvořen ze dvou částí: nejprve je nutné připravit poškozenou plochu skloviny a pak, za použití slabého elektrického proudu, natlačit minerály do místa opravy.

Dle slov profesora Nigela Pittse ze zubního institutu přední londýnské univerzity ,,není způsob, jakým ošetřujeme zuby v současné době, ideální.“ Podle něj se každý zub opravený pomocí výplně ,,dostane do cyklu vrtání a vyplňování, a nakonec každá tato oprava selže.“ Nově vynalezená metoda je tedy revoluční nejen díky své efektivitě, ale také šetrností, díky níž méně trpí jak chrup, tak i peněženka pacienta. Moderní ošetření by mělo být totiž ,,stejně cenově úsporné, jako současná zubní ošetření.“ Profesor Pitts dodává, že „zároveň s bojem proti kazům může být naše zařízení použito i k bělení zubů.“

Mnozí odborníci jsou nadšeni z rychlosti, s jakou byla nová metoda vyvinuta a jak výrazně by mohla v budoucnu pomoci nespočtu pacientů.

 

Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.