Revoluční metoda léčby zubního kazu: místo plomby samouzdravení

Vědci přišli na způsob, jakým lze nahradit zubní plomby a vyhnout se tak bolestivému vrtání či injekcím. Revoluční technika léčby zubních kazů pomocí aplikace minerálů přímo na postižené místo byla vyvinuta na londýnské King’s College a mohla by být k dispozici již za tři roky.

Tradičně se zubní kazy vyvrtají a nově vzniklé otvory se zaplní amalganem nebo kompozitovou výplní. Tomu může být ale s novou metodou konec, neboť by tyto látky mohly již brzy být nahrazeny minerály napomáhajícími zubům k jejich samostatné opravě.

Takzvaná elektricky urychlená a vylepšená remineralizace (Electrically Accelerated and Enhanced Remineralisation – EARER) urychlí přirozený pohyb vápníku a fosforu do poškozeného zubů. Ten se tak může uzdravit skoro sám. Celý proces je tvořen ze dvou částí: nejprve je nutné připravit poškozenou plochu skloviny a pak, za použití slabého elektrického proudu, natlačit minerály do místa opravy.

Dle slov profesora Nigela Pittse ze zubního institutu přední londýnské univerzity ,,není způsob, jakým ošetřujeme zuby v současné době, ideální.“ Podle něj se každý zub opravený pomocí výplně ,,dostane do cyklu vrtání a vyplňování, a nakonec každá tato oprava selže.“ Nově vynalezená metoda je tedy revoluční nejen díky své efektivitě, ale také šetrností, díky níž méně trpí jak chrup, tak i peněženka pacienta. Moderní ošetření by mělo být totiž ,,stejně cenově úsporné, jako současná zubní ošetření.“ Profesor Pitts dodává, že „zároveň s bojem proti kazům může být naše zařízení použito i k bělení zubů.“

Mnozí odborníci jsou nadšeni z rychlosti, s jakou byla nová metoda vyvinuta a jak výrazně by mohla v budoucnu pomoci nespočtu pacientů.

 

Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

Plzeňská firma vyvinula masku proti virům. Chce vyrábět až pět tisíc kusů denně

V České republice už fungují první rouškomaty

Studánková mapa pomáhá zaznamenat vodní prameny v Česku

Česká filmová klasika nabízí téměř sto filmů ke zhlédnutí zdarma

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec