Svět bez plastů máme na dosah ruky. Vědcům se podařilo nalézt mix enzymů, který je schopný odbourávat umělé hmoty šestkrát rychleji než nyní. Údajně by se mohlo jednat o revoluci v ekologické likvidaci a recyklaci plastů.
Unikátní koktejl enzymů PETase rozkládá polyethylentereftalát (PET) na jeho základní stavební prvky. V praxi to znamená, že se dá tento materiál téměř dokonale recyklovat, aniž by unikal do životního prostředí a tím ho zatěžoval. O jedinečném objevu informoval odborný vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
Revoluční je zejména fakt, že PET je jednou z nejpoužívanějších umělých hmot. Vyrábí se z něj lahve, oděvy i koberce, přičemž v přírodě mu trvá stovky let, než se přirozenou cestou rozloží. Enzym PETase tento přirozený proces urychlí ze staletí na pouhé dny. Kromě toho je jeho výhodou nízkoenergetičnost. Není nutné cokoliv pálit nebo zahřívat, ve srovnání s jinými postupy je tedy ekologičtější.
Zdroj: ČT24
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…