Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Recyklace není výdobytkem současnosti. Vědci zjistili, že odpad třídili již staří Římané

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Recyklace odpadů není trendem poslední doby. Právě naopak. Vědci v Pompejích zjistili, že se této aktivitě věnovali už staří Římané. Jak vidno, už naši předkové se snažili žít pokud možno ekologicky.

Výzkumníci před městskými hradbami Pompejí nalezli velké hromady odpadu. Tam se podle nejnovějších zjištění odborníků skladoval roztříděný odpadový materiál určený k dalšímu využití. Za pomocí vědecké analýzy se podařilo vystopovat část odpadu z městských staveb na předměstské skládky a z nich zpět do města, kde byl tento materiál použit při stavbě budov. Některé z hromad odpadu totiž obsahovaly například kousky keramiky a sádrové omítky, které bylo možné znovu použít k výstavbě.

Pompeje. Zdroj fotografie: Canva

Zjistili jsme, že část města byla vybudována z odpadů. Hromady před vnějšími hradbami nebyly materiál, kterého se chtěli zbavit. Vyvážel se za hradby, kde se shromažďoval a třídil, a poté se prodal k dalšímu využití,“ vysvětlila americká profesorka Allison Emmersonová, která je členkou výzkumného týmu pracujícího v Pompejích.

Pompeje byly starověkým městem s honosnými budovami v oblasti Itálie. V roce 79 našeho letopočtu však město zničil výbuch sopky Vesuv. Výzkumníkům se později podařilo objevit jeho zachovalou část pod ztuhlým příkrovem popela. Díky tomu byly Pompeje v roce 1997 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

Zdroj: Aktuálně.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…