Psi se ve výcvikovém centru učí vyčenichat rakovinu

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pexels.com/signalnizvirata.cz

Pes umí být nejlepším přítelem člověka, poslání některých z nich je však ještě mnohem vznešenější. V kopřivnickém výcvikovém centru cvičí psy tak, aby zachraňovali lidské životy.

České centrum signálních zvířat je neziskovým spolkem s jasnou vizí – vycvičit psy k včasnému odhalení různých onemocnění, a to zejména těch nádorových. Výcvik probíhá ve specializovaném výcvikovém centru v Kopřivnici a podílí se na něm kynologové, veterináři, výzkumní pracovníci a další dobrovolníci. Přestože má trénink jasná pravidla, je vždy založen na principu hry a odměny. Podobně jako při hledání výbušnin, drog nebo těl v troskách budov hraje i při diagnostice rakoviny hlavní roli nejrozvinutější ze psích smyslů, tedy čich.

Za projektem stojí Petra Riedlová Matulová a Spiros Tavandzis, kteří věří, že má tato inovativní metoda vysoký diagnostický potenciál, a může tak doplnit laboratorní testy, na které se lékaři aktuálně spoléhají. Byť je projekt stále ve fázi výzkumu, nachází si mnoho podporovatelů a naději na úspěch dávají také výsledky pilotních testů. Podobná iniciativa úspěšně probíhá například ve Velké Británii, kde se setkává s podporou přímo od státu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

Online zábava během karantény: divadelní představení i lekce jógy

Šije celá země. Česko tvoří roušky v době koronavirové

Česká pošta přepravuje zásilky s rouškami zadarmo

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec