Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Psí pomocníky v Česku vychováváme už dvacet let. Usnadňují život handicapovaným

Ilustrační foto: Pixabay

Známé české pořekadlo praví, že je pes nejlepším přítelem člověka. U lidí s handicapem to platí dvojnásob. Každodenní povinnosti jim usnadňuje Helppes – první akreditované výcvikové centrum pro asistenční a vodicí psy v Česku, které letos slaví 20 let své působnosti. Za tu dobu organizace vychovala a následně předala téměř 300 psů, kteří lidem pomáhají žít plnohodnotnější život.

Kromě výcviku psů centrum realizuje i Mistrovství České republiky ve výkonu asistenčních a vodících psů či tradiční veřejné promoce psích studentů daného ročníků – Super den, během kterého jsou pejsci slavnostně předáváni novým paničkám a páníčkům.

Výcvik speciálních psů je dlouhý a finančně nákladný. Obvykle trvá šest až dvanáct měsíců a průměrně vyjde na 300 tisíc korun. „Celému procesu předchází zhruba desetiměsíční výchova štěňat, která se musí plně socializovat a naučit základní principy soužití s člověkem. Pro štěně je první rok v životě nejdůležitější. Teprve potom můžeme přejít k samotnému výcviku asistenčních nebo vodicích psů,“ vysvětlila ředitelka organizace Helppes Zuzana Daušová s tím, že štěňat, která mají potenciál stát se psím pomocníkem, je poslední dobou velmi málo.

Pejsci jsou trénováni na situace, v nichž musí splnit nejrůznější úkony. Výcvik asistenčního psa pro diabetika je tedy trochu jiný než asistenčního psa pro vozíčkáře. Samozřejmě existují průsečíky, nicméně každý pes se postupně stává expertem ve specifické oblasti,“ dodala Daušová.

Díky speciálně vycvičeným psům se mohou lidé s nejrůznějším druhem postižení (nevidomí, lidé na vozíčku, epileptici, diabetici, lidé s posttraumatickým syndromem či děti s poruchou autistického spektra a další) osamostatnit. Většinou jsou totiž odkázáni na pomoc ostatních, což jim brání v získání sebevědomí nebo v navození pocitu bezpečí. Obojí je pro ně s psími pomocníky mnohem jednodušší.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…