Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Psi, kteří za páníčka položí i život. Přečtěte si příběhy nejstatečnějších psů roku 2019

Zdroj ilustračních fotografií: Canva

Vyznamenání Statečné psí srdce obdrželo za své zásluhy v letošním jubilejním desátém ročníku celkem pět psů v pěti různých kategoriích. Nejstatečnější pejsky roku 2019 vybrali novináři zabývající se kynologií společně s organizací ANIMAL EYE a magazínem Rescue report.

Záchranný čin služebních a záchranářských psů

V kategorii profesionálů zvítězil německý ovčák Noris, který se svým psovodem Miroslavem Salavou zachránil loni o Velikonocích pohřešovanou ženu. Ta po hádce s manželem napsala dopis na rozloučenou, spolykala množství analgetik a utekla z domu. Noris chytil stopu v lese a pohřešovanou ženu vystopoval, takže ji psovodi mohli předat do zdravotní péče.

Záchranný čin neslužebních psů – laiků

Tragédii pohotově zabránila australská kelpie Tony, když její majitelka Pavla Gašpárková usnula při vaření. Po několika desítkách minut se obsah hrnce začal pálit a byt se naplnil hustým dýmem. Tony neváhal a majitelku začal aktivně budit. Když procitla, vzduch byl nedýchatelný, hrozilo vzplanutí otevřeného ohně. Pejsek sobě i paničce pravděpodobně zachránil život.

Spící srdce

Za záchranu obětí bohužel někteří policejní psí hrdinové položí i život. Třetí kategorií je proto ocenění In memoriam. Vítězem je belgický ovčák malinois Kim. Při záchranné akci podlehl zraněním z pádu strmou roklí. Stačil však naznačit směr stopy po zmizelém muži, kterého následně piloti vrtulníku vyprostili zpod skály na vrcholu kopce, kterým Kim vedl svého psovoda Patrika Topinku.

Pomáhající srdce

Cenu získal asistenční zlatý retrívr Dan. Svému majiteli Miroslavu Suchému je už pět let dobrým přítelem a poskytuje mu velkou psychickou podporu. Protože je na invalidním vozíku, Dan je jeho pravou rukou. Umí otevřít dveře či šuplíky, na nákupech Miroslavovi podává věci a dokáže mu dokonce svléci bundu nebo mikinu. „Mám toho nejbáječnějšího psího parťáka, který mi pomáhá každý den,“ uvedl Suchý.

Cena hlavního partnera

Do pětice všeho dobrého si vyznamenání odnesla fenka flat coated retrívra. Atty z Anenských zahrad je vodicí pes. Svou majitelku Viktorii Vrátilovou střeží jako oko v hlavě. Umí rozpoznat a signalizovat přicházející zdravotní potíže, najít přechod, označit tlačítko semaforu či najít volné místo k sezení. „Vycítí, když jsem smutná, a snaží se mě rozveselit. Když jsem nervózní nebo mě něco bolí, tak mi skočí na klín, přitulí se a klidní mě,“ řekla Vrátilová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…