Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První úspěšný krok k cestě na Mars. Orion zvládl svůj let

Na začátku prosince proběhl první ostrý test vesmírné lodi Orion, která se má v budoucnu postarat o dopravení lidské posádky na Mars. Start Orionu byl sice kvůli drobným problémům několikrát přeložen, let samotný se ale obešel bez vážnějších komplikací. Po dvou průletech okolo Země modul v pořádku přistál v Tichém oceánu. Jednou z nejdůležitějších informací pro floridské řídící středisko byla zpráva o neporušeném tepelném štítu. Na svůj hlavní úkol, cestu k Marsu, si však Orion bude muset ještě pár let počkat.

Původně měl Orion z Kennedyho kosmického střediska na Floridě odstartovat již ve čtvrtek 4. prosince. Neplánované komplikace ovšem start několikrát znemožnily. Očekávaná událost tak proběhla až 5. prosince ve 13:05 středoevropského času. Sestavu tří vzájemně se doplňujících částí lodi (záchranného únikového systému pro případ nehody při startu, modulu pro posádku a servisního modulu) vynesla do výšky 5800 km raketa nesoucí označení Delta IV.

Během více než čtyřhodinového letu obletěla kabina pro posádku dvakrát okolo Země, aby se následně rychlostí blížící se 30 000 km/h prohnala horními částmi zemské atmosféry. Po zpomalení a použití přistávacích padáků se v čase 17:29 snesla do vod Tichého oceánu. Podle prvotních zjištění let proběhl přesně podle plánu. S napětím byl monitorován především tepelný štít kabiny, který bude v budoucnu posádku chránit před vysokými teplotami při průletu zemskou atmosférou. K velké radosti všech tepelný štít svůj horký test zvládl. Stovky dat z letu Orionu, například o teplotě, vibracích, tlaku a dalších veličinách, budou podrobeny následné analýze a pomohou v dalším vývoji vesmírné lodi.

O prvním letu Orionu s lidskou posádkou se uvažuje v průběhu roku 2018. Samotný let k Marsu se ovšem rýsuje až někdy okolo roku 2030. Do té doby musí Orion urazit ještě dlouhou cestu. A to jak v oblasti vývoje, tak v doslovném slova smyslu, ve formě dalších zkušebních letů. Za necelých 20 let by tedy notoricky známou větu Neila Armstronga z přistání na Měsíci mohlo doprovodit další jednoduché a přitom výstižné přirovnání jiného astronauta, tentokrát z povrchu rudé planety.

VIDEO: NASA ORION start 

FOTO: NASA, youtube

 

idnes.cz, Oldřich Večeřa 

Související články

Zaručeně zlepší den

Zpěvačka darovala svým řidičům 100 tisíc dolarů

Češi jsou vášniví houbaři. Loni nasbírali téměř 40 tisíc tun lesních plodů, kralovaly houby

Chcete ušetřit za vytápění? Vsaďte na tepelné čerpadlo

Lovci monster podnikli hon na bájnou příšeru. Byli úspěšní?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…