Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První úspěšný krok k cestě na Mars. Orion zvládl svůj let

Na začátku prosince proběhl první ostrý test vesmírné lodi Orion, která se má v budoucnu postarat o dopravení lidské posádky na Mars. Start Orionu byl sice kvůli drobným problémům několikrát přeložen, let samotný se ale obešel bez vážnějších komplikací. Po dvou průletech okolo Země modul v pořádku přistál v Tichém oceánu. Jednou z nejdůležitějších informací pro floridské řídící středisko byla zpráva o neporušeném tepelném štítu. Na svůj hlavní úkol, cestu k Marsu, si však Orion bude muset ještě pár let počkat.

Původně měl Orion z Kennedyho kosmického střediska na Floridě odstartovat již ve čtvrtek 4. prosince. Neplánované komplikace ovšem start několikrát znemožnily. Očekávaná událost tak proběhla až 5. prosince ve 13:05 středoevropského času. Sestavu tří vzájemně se doplňujících částí lodi (záchranného únikového systému pro případ nehody při startu, modulu pro posádku a servisního modulu) vynesla do výšky 5800 km raketa nesoucí označení Delta IV.

Během více než čtyřhodinového letu obletěla kabina pro posádku dvakrát okolo Země, aby se následně rychlostí blížící se 30 000 km/h prohnala horními částmi zemské atmosféry. Po zpomalení a použití přistávacích padáků se v čase 17:29 snesla do vod Tichého oceánu. Podle prvotních zjištění let proběhl přesně podle plánu. S napětím byl monitorován především tepelný štít kabiny, který bude v budoucnu posádku chránit před vysokými teplotami při průletu zemskou atmosférou. K velké radosti všech tepelný štít svůj horký test zvládl. Stovky dat z letu Orionu, například o teplotě, vibracích, tlaku a dalších veličinách, budou podrobeny následné analýze a pomohou v dalším vývoji vesmírné lodi.

O prvním letu Orionu s lidskou posádkou se uvažuje v průběhu roku 2018. Samotný let k Marsu se ovšem rýsuje až někdy okolo roku 2030. Do té doby musí Orion urazit ještě dlouhou cestu. A to jak v oblasti vývoje, tak v doslovném slova smyslu, ve formě dalších zkušebních letů. Za necelých 20 let by tedy notoricky známou větu Neila Armstronga z přistání na Měsíci mohlo doprovodit další jednoduché a přitom výstižné přirovnání jiného astronauta, tentokrát z povrchu rudé planety.

VIDEO: NASA ORION start 

FOTO: NASA, youtube

 

idnes.cz, Oldřich Večeřa 

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

Najděte si svého zemědělce. Nový web nabízí přehled českých farmářů

Revoluce ve školství je na dohled. Český projekt připravuje novou metodiku aktivní výuky

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…