Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První městská zelená čtvrť vyroste u Plzně

Zdroj fotografií: vinvest.cz

Žít ve městě a přitom mít přírodu na dosah? Žít moderně, ale přitom nezneužívat naši planetu? Vítejte v první české městské zelené čtvrti!

Český soběstačný dům, edice Green District. To je název náročné studentské architektonické soutěže pořádané pod patronátem developerské společnosti V Invest. V rámci připravované čtvrti Nová Valcha u Plzně se tak studenti mohou zapojit do urbanistického řešení jejích dalších etap. Cílem této soutěže však nejsou jen vize, ale reálné koncepty – počítá se totiž s uvedením zajímavých návrhů do praxe. Studenti proto pracují s reálnými podklady, přičemž se od nich očekává navržení komplexního řešení včetně ekonomické rozvahy. Úspěšné studie budou představeny v červenci letošního roku.

Výsledkem soutěže má být první reálná městská zelená čtvrť o rozloze 4,4 hektaru určená jak pro rodinné, tak bytové domy nebo centrální park. Jaké jsou její přednosti? Umí si sama vyrobit více než polovinu roční spotřeby elektřiny nutné pro potřeby jejích obyvatel, šetrně hospodařit s pitnou i dešťovou vodou nebo cíleně zmírňovat oteplování krajiny. Do obvodových konstrukcí domů mají být elegantně zapracovány fotovoltaické panely, na budovách najdeme také zelené střechy nebo fasády a mezi budovami narazíme na ostrůvky zeleně s vysokým porostem.

Mezinárodně uznávaný architektonický projekt Český soběstačný dům není v oblasti navrhování šetrnějších staveb žádným nováčkem. Usiluje o urychlení nástupu udržitelnějších technologií a dosažení ekologičtějšího provozu budov. Za svoji činnost se dočkal několika prestižních ocenění, jako je například Energy Globe Award.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…