Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První městská zelená čtvrť vyroste u Plzně

Zdroj fotografií: vinvest.cz

Žít ve městě a přitom mít přírodu na dosah? Žít moderně, ale přitom nezneužívat naši planetu? Vítejte v první české městské zelené čtvrti!

Český soběstačný dům, edice Green District. To je název náročné studentské architektonické soutěže pořádané pod patronátem developerské společnosti V Invest. V rámci připravované čtvrti Nová Valcha u Plzně se tak studenti mohou zapojit do urbanistického řešení jejích dalších etap. Cílem této soutěže však nejsou jen vize, ale reálné koncepty – počítá se totiž s uvedením zajímavých návrhů do praxe. Studenti proto pracují s reálnými podklady, přičemž se od nich očekává navržení komplexního řešení včetně ekonomické rozvahy. Úspěšné studie budou představeny v červenci letošního roku.

Výsledkem soutěže má být první reálná městská zelená čtvrť o rozloze 4,4 hektaru určená jak pro rodinné, tak bytové domy nebo centrální park. Jaké jsou její přednosti? Umí si sama vyrobit více než polovinu roční spotřeby elektřiny nutné pro potřeby jejích obyvatel, šetrně hospodařit s pitnou i dešťovou vodou nebo cíleně zmírňovat oteplování krajiny. Do obvodových konstrukcí domů mají být elegantně zapracovány fotovoltaické panely, na budovách najdeme také zelené střechy nebo fasády a mezi budovami narazíme na ostrůvky zeleně s vysokým porostem.

Mezinárodně uznávaný architektonický projekt Český soběstačný dům není v oblasti navrhování šetrnějších staveb žádným nováčkem. Usiluje o urychlení nástupu udržitelnějších technologií a dosažení ekologičtějšího provozu budov. Za svoji činnost se dočkal několika prestižních ocenění, jako je například Energy Globe Award.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.