Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První kontakt se Sluncem. Vesmírná sonda proletěla korónou

Foto: NASA

Sonda americké NASA Parker Solar Probe se do vnější atmosféry Slunce (koróny) dostala při jednom ze svých proletů v těsné blízkosti naší nejbližší hvězdy. Má objasnit, proč několikamilionová teplota v koróně přesahuje tu na povrchu, která se pohybuje okolo 5 500 stupňů Celsia.

K průlomovému kontaktu se sluneční atmosférou došlo již v dubnu, ale trvalo, než se data dostala zpět na zem, a čas zabralo také jejich ověření. Průnik do koróny byl uskutečněn při osmém obkroužení Slunce a trval přibližně 5 hodin. Sonda při něm letěla rychlostí přes 100 km za hodinu. Sesbírala přitom částice a změřila magnetické pole, což má přinést klíčové poznatky o jeho vlivu na Sluneční soustavu a o tom, jak naše nejbližší hvězda funguje.

Tento milník nám poskytuje nejen hlubší vhled do vývoje Slunce a jeho dopadu na solární systém. Vše, co se o naší vlastní hvězdě naučíme, nám toho objasňuje daleko více o hvězdách ve zbytku světa,“ vysvětluje Thomas Zurbuchen z NASA. Sondě se povedlo už při vletu do sluneční atmosféry objasnit, kde končí koróna a začíná sluneční vítr. Dokázala pozorováním předpoklad, že jejich rozhraní zvané Alfvénův kritický povrch není hladké, ale zvrásněné. Další data sesbírá už tento měsíc, kdy je plánován další průlet vnější atmosférou Slunce.

Zdroj: NASA

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Elektřina vytvořená rojícím se hmyzem může ovlivňovat počasí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…