Sonda americké NASA Parker Solar Probe se do vnější atmosféry Slunce (koróny) dostala při jednom ze svých proletů v těsné blízkosti naší nejbližší hvězdy. Má objasnit, proč několikamilionová teplota v koróně přesahuje tu na povrchu, která se pohybuje okolo 5 500 stupňů Celsia.
K průlomovému kontaktu se sluneční atmosférou došlo již v dubnu, ale trvalo, než se data dostala zpět na zem, a čas zabralo také jejich ověření. Průnik do koróny byl uskutečněn při osmém obkroužení Slunce a trval přibližně 5 hodin. Sonda při něm letěla rychlostí přes 100 km za hodinu. Sesbírala přitom částice a změřila magnetické pole, což má přinést klíčové poznatky o jeho vlivu na Sluneční soustavu a o tom, jak naše nejbližší hvězda funguje.
„Tento milník nám poskytuje nejen hlubší vhled do vývoje Slunce a jeho dopadu na solární systém. Vše, co se o naší vlastní hvězdě naučíme, nám toho objasňuje daleko více o hvězdách ve zbytku světa,“ vysvětluje Thomas Zurbuchen z NASA. Sondě se povedlo už při vletu do sluneční atmosféry objasnit, kde končí koróna a začíná sluneční vítr. Dokázala pozorováním předpoklad, že jejich rozhraní zvané Alfvénův kritický povrch není hladké, ale zvrásněné. Další data sesbírá už tento měsíc, kdy je plánován další průlet vnější atmosférou Slunce.
Zdroj: NASA
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…