Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Úspěšný objev pro astronomy – vesmírný kámen nalezený v Egyptě odkrývá nejstarší záhadu, která se nyní konečně dostala do rukou odborníků. Bližší informace o objevu přinesl server Interesting Engineering.

Vědci z univerzity v Johannesburgu a jejich spolupracovníci odhalili některé nové poznatky o kameni Hypatia nalezeném v Egyptě, včetně jeho kosmického původu. Jejich hypotéza o původu Hypatie předpokládá, že pochází z masivního červeného obra, který se zhroutil do bílého trpaslíka uvnitř gigantického prachového mračna zvaného mlhovina. Tyto dvě hvězdy pak vytvořily systém, ve kterém bílý trpaslík nakonec pohltil druhou hvězdu a dále explodoval jako supernova uvnitř prachového mračna.

Výbuch supernovy

Podle autora studie Jana Kramerse lze v jistém smyslu o výzkumu říci, že on a jeho tým dokázal zachytit výbuch supernovy „při činu“, protože atomy plynu z výbuchu byly zachyceny v okolním oblaku prachu, který nakonec vytvořil mateřské tělo kamene.

Ilustrační foto: Pixabay

Podrobné studium

Aby vědci mohli tuto vesmírnou horninu pečlivě prostudovat, hledali vzory v jejím tvaru a složení. Místo prozkoumávání všech možných anomálií, které Hypatia představuje, tak bylo zkoumáno, zda existuje základní jednota. Vědci se snažili zjistit, zda je v kameni nějaký konzistentní chemický vzor. A došli k zajímavým výsledkům.

Speciální mikrosondou bylo v Hypatii identifikováno 15 různých prvků. To týmu poskytlo chemické ingredience, a mohl tak být zahájen další proces analýzy všech dat. Ten byl proveden protonovým paprskem a odhalil, že kámen obsahoval stopové množství různých prvků, přičemž jejich obsah je však zcela odlišný od čehokoli vyskytujícího se ve sluneční soustavě, dokonce ani objekty v pásu asteroidů a meteory.

Z tohoto zjištění mohli vědci usoudit, že Hypatia nevznikla na Zemi, nepocházela z žádného známého typu komety nebo meteoritu, z prachu vnitřní sluneční soustavy a ani z mezihvězdného prachu. Jedinou hypotézou, která připadá v úvahu, je, že kámen byl vytvořen během raného formování naší sluneční soustavy.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Superhrdinové v reálném životě. Záchranáři začnou používat tryskové obleky

Nově objevený planetární systém může ukrývat život. Leží v galaktickém sousedství Země

Dyslexie nemusí být nevýhodou. Poskytuje lidem důležitý evoluční benefit

Nebojte se sdílet svá tajemství. Budete v životě spokojenější

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…