Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Úspěšný objev pro astronomy – vesmírný kámen nalezený v Egyptě odkrývá nejstarší záhadu, která se nyní konečně dostala do rukou odborníků. Bližší informace o objevu přinesl server Interesting Engineering.

Vědci z univerzity v Johannesburgu a jejich spolupracovníci odhalili některé nové poznatky o kameni Hypatia nalezeném v Egyptě, včetně jeho kosmického původu. Jejich hypotéza o původu Hypatie předpokládá, že pochází z masivního červeného obra, který se zhroutil do bílého trpaslíka uvnitř gigantického prachového mračna zvaného mlhovina. Tyto dvě hvězdy pak vytvořily systém, ve kterém bílý trpaslík nakonec pohltil druhou hvězdu a dále explodoval jako supernova uvnitř prachového mračna.

Výbuch supernovy

Podle autora studie Jana Kramerse lze v jistém smyslu o výzkumu říci, že on a jeho tým dokázal zachytit výbuch supernovy „při činu“, protože atomy plynu z výbuchu byly zachyceny v okolním oblaku prachu, který nakonec vytvořil mateřské tělo kamene.

Ilustrační foto: Pixabay

Podrobné studium

Aby vědci mohli tuto vesmírnou horninu pečlivě prostudovat, hledali vzory v jejím tvaru a složení. Místo prozkoumávání všech možných anomálií, které Hypatia představuje, tak bylo zkoumáno, zda existuje základní jednota. Vědci se snažili zjistit, zda je v kameni nějaký konzistentní chemický vzor. A došli k zajímavým výsledkům.

Speciální mikrosondou bylo v Hypatii identifikováno 15 různých prvků. To týmu poskytlo chemické ingredience, a mohl tak být zahájen další proces analýzy všech dat. Ten byl proveden protonovým paprskem a odhalil, že kámen obsahoval stopové množství různých prvků, přičemž jejich obsah je však zcela odlišný od čehokoli vyskytujícího se ve sluneční soustavě, dokonce ani objekty v pásu asteroidů a meteory.

Z tohoto zjištění mohli vědci usoudit, že Hypatia nevznikla na Zemi, nepocházela z žádného známého typu komety nebo meteoritu, z prachu vnitřní sluneční soustavy a ani z mezihvězdného prachu. Jedinou hypotézou, která připadá v úvahu, je, že kámen byl vytvořen během raného formování naší sluneční soustavy.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci vytvořili web, který ukáže, jaké klima bude v jednotlivých částech země do konce století

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…