Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První demonstrace sběru kosmického smetí byla úspěšná

Zdroj fotografie: Pixabay

První demonstrace možného aktivního odstraňování kosmického smetí z oběžné dráhy kolem Země se podařila. Za záměrem stojí vědci z vesmírného centra při britské Univerzitě v Surrey. Síť vystřelená z jejich minisatelitu zachytila předmět rovněž vypuštěný v rámci experimentu. Guglielmo Aglietti z Univerzity v Surrey k pokusu řekl, že cíl simulující smetí rotoval rychleji, než se očekávalo. Tím byl však podle něj pokus ještě realističtější.

Malý satelit RemoveDEBRIS použil síť k zachycení tělesa simulujícího kus vesmírného odpadu. Satelit byl v červnu vypuštěn z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a součástí jeho mise mají být celkem čtyři experimenty. Kromě zdařeného použití sítě bude vědecký tým testovat vizuální navigační systém, který využije kamery a laserovou zaměřovací metodu LiDaR ke sledování miniaturních satelitů, jež RemoveDEBRIS vypustí. Nakonec tento satelit rozvine velkou plachtu, která ho stáhne do zemské atmosféry, kde shoří.

Podle amerického systému US Space Surveillance Network, který identifikuje, sleduje a katalogizuje umělé předměty obíhající kolem Země, se jich po oběžné dráze v současné době pohybuje na čtyřicet tisíc. Odhaduje se, že celková hmotnost tohoto smetí přesahuje sedm tisíc šest set tun. Některé z objektů navíc dosahují rychlosti až osmačtyřicet tisíc kilometrů za hodinu.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.