Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První demonstrace sběru kosmického smetí byla úspěšná

Zdroj fotografie: Pixabay

První demonstrace možného aktivního odstraňování kosmického smetí z oběžné dráhy kolem Země se podařila. Za záměrem stojí vědci z vesmírného centra při britské Univerzitě v Surrey. Síť vystřelená z jejich minisatelitu zachytila předmět rovněž vypuštěný v rámci experimentu. Guglielmo Aglietti z Univerzity v Surrey k pokusu řekl, že cíl simulující smetí rotoval rychleji, než se očekávalo. Tím byl však podle něj pokus ještě realističtější.

Malý satelit RemoveDEBRIS použil síť k zachycení tělesa simulujícího kus vesmírného odpadu. Satelit byl v červnu vypuštěn z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a součástí jeho mise mají být celkem čtyři experimenty. Kromě zdařeného použití sítě bude vědecký tým testovat vizuální navigační systém, který využije kamery a laserovou zaměřovací metodu LiDaR ke sledování miniaturních satelitů, jež RemoveDEBRIS vypustí. Nakonec tento satelit rozvine velkou plachtu, která ho stáhne do zemské atmosféry, kde shoří.

Podle amerického systému US Space Surveillance Network, který identifikuje, sleduje a katalogizuje umělé předměty obíhající kolem Země, se jich po oběžné dráze v současné době pohybuje na čtyřicet tisíc. Odhaduje se, že celková hmotnost tohoto smetí přesahuje sedm tisíc šest set tun. Některé z objektů navíc dosahují rychlosti až osmačtyřicet tisíc kilometrů za hodinu.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.