Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První demonstrace sběru kosmického smetí byla úspěšná

Zdroj fotografie: Pixabay

První demonstrace možného aktivního odstraňování kosmického smetí z oběžné dráhy kolem Země se podařila. Za záměrem stojí vědci z vesmírného centra při britské Univerzitě v Surrey. Síť vystřelená z jejich minisatelitu zachytila předmět rovněž vypuštěný v rámci experimentu. Guglielmo Aglietti z Univerzity v Surrey k pokusu řekl, že cíl simulující smetí rotoval rychleji, než se očekávalo. Tím byl však podle něj pokus ještě realističtější.

Malý satelit RemoveDEBRIS použil síť k zachycení tělesa simulujícího kus vesmírného odpadu. Satelit byl v červnu vypuštěn z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a součástí jeho mise mají být celkem čtyři experimenty. Kromě zdařeného použití sítě bude vědecký tým testovat vizuální navigační systém, který využije kamery a laserovou zaměřovací metodu LiDaR ke sledování miniaturních satelitů, jež RemoveDEBRIS vypustí. Nakonec tento satelit rozvine velkou plachtu, která ho stáhne do zemské atmosféry, kde shoří.

Podle amerického systému US Space Surveillance Network, který identifikuje, sleduje a katalogizuje umělé předměty obíhající kolem Země, se jich po oběžné dráze v současné době pohybuje na čtyřicet tisíc. Odhaduje se, že celková hmotnost tohoto smetí přesahuje sedm tisíc šest set tun. Některé z objektů navíc dosahují rychlosti až osmačtyřicet tisíc kilometrů za hodinu.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

První kapalinový dalekohled na světě byl uveden do provozu

Jak se města mohou lépe připravit na letní vedra? Tipy od Červeného kříže

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…