První demonstrace sběru kosmického smetí byla úspěšná

Zdroj fotografie: Pixabay

První demonstrace možného aktivního odstraňování kosmického smetí z oběžné dráhy kolem Země se podařila. Za záměrem stojí vědci z vesmírného centra při britské Univerzitě v Surrey. Síť vystřelená z jejich minisatelitu zachytila předmět rovněž vypuštěný v rámci experimentu. Guglielmo Aglietti z Univerzity v Surrey k pokusu řekl, že cíl simulující smetí rotoval rychleji, než se očekávalo. Tím byl však podle něj pokus ještě realističtější.

Malý satelit RemoveDEBRIS použil síť k zachycení tělesa simulujícího kus vesmírného odpadu. Satelit byl v červnu vypuštěn z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a součástí jeho mise mají být celkem čtyři experimenty. Kromě zdařeného použití sítě bude vědecký tým testovat vizuální navigační systém, který využije kamery a laserovou zaměřovací metodu LiDaR ke sledování miniaturních satelitů, jež RemoveDEBRIS vypustí. Nakonec tento satelit rozvine velkou plachtu, která ho stáhne do zemské atmosféry, kde shoří.

Podle amerického systému US Space Surveillance Network, který identifikuje, sleduje a katalogizuje umělé předměty obíhající kolem Země, se jich po oběžné dráze v současné době pohybuje na čtyřicet tisíc. Odhaduje se, že celková hmotnost tohoto smetí přesahuje sedm tisíc šest set tun. Některé z objektů navíc dosahují rychlosti až osmačtyřicet tisíc kilometrů za hodinu.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

Česká pošta přepravuje zásilky s rouškami zadarmo

V České republice už fungují první rouškomaty

Uklízejte jako žako. Papoušci v Abú Dhabí pomáhají udržovat parky

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec