Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Pět P poskytuje dětem v nelehké situaci velké kamarády

3 minuty radosti
Zdroj fotografií: organizace Hestia

Přátelství, prevence, pomoc, péče a podpora. Pět P. Tyto hodnoty spojuje stejnojmenný projekt stojící na myšlence pomoci dětem skrze přátelství s dospělým dobrovolníkem. Od roku 1996 program zdárně funguje i u nás.

„Všechny děti spojuje jedna potřeba – mít blízkého kamaráda, který zde bude pouze pro něj, bude jej bezpodmínečně přijímat a respektovat jeho individualitu,“ vysvětluje Bohdana Břízová, koordinátorka dobrovolníků organizace Temperi v Českých Budějovicích. Tam program funguje dvě dekády a aktuálně se v rámci něj schází 42 dvojic dobrovolník-dítě. Program je určen dětem ve věku 5-17 let, dobrovolníci jsou starší 18 let, zpravidla studenti.

To v plzeňském centru TOTEM má aktuálně svého kamaráda-dobrovolníka patnáct dětí. Jde o děti stydlivé, z minoritní etnické skupiny či neúplné rodiny, děti s poruchami chování, horším školním prospěchem nebo s handicapem. Jednoduše děti, které by si jinak kamarády hledaly obtížně. „Daří se nám dětem z méně podnětného rodinného prostředí nabídnout nové zážitky a podněty z vnějšího světa, jiné vzory chování, podporovat zdravé sociální vztahy, vztahy k materiálním hodnotám a estetice prostředí,“ popisuje svou zkušenost ředitelka centra Vlasta Faiferlíková.

Role dobrovolníků přitom může být v životech dětí klíčová a nenahraditelná. „Někteří klienti jsou děti s velice těžkou minulostí. Ne každé takové dítě je ale zatím otevřeno například terapii, dobrovolník-kamarád bývá pak pro tyto děti přijatelnějším způsobem pomoci, která sice nemůže suplovat odbornou práci, ale může být pro dítě důležitou neformální podporou,“ uvádí Zuzana Hasanová z pražské organizace Hestia, která je prvním českým střediskem programu. Aktuálně zde tvoří dvojici s dobrovolníkem 41 dětí.

Účastníkům programu přináší přátelství s dobrovolníkem řadu výhod. „Dítě má možnost zažít si ve vztahu s dobrovolníkem pocit důvěry a přijetí, což vede ke zvyšování jeho sebedůvěry a sebevědomí,“ zdůrazňuje Břízová. Přátelství je ale přínosné i z druhé strany. „Dobrovolníci se dostávají do blízkého kontaktu s dětmi a rodinami, které to mají z různých důvodů v životě složitější. Díky tomu mohou lépe porozumět problémům, se kterými se někteří lidé v naší společnosti potýkají a v budoucím životě či práci mohou na tyto problémy a potřeby lidí lépe reagovat,“ uzavírá Hasanová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Elektřina vytvořená rojícím se hmyzem může ovlivňovat počasí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…