Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Najdi pijáka mapuje výskyt klíšťat, která přenášejí nemoc psů

Zdroj fotografie: najdipijaka.cz

Letos na jaře odstartoval tým Ústavu patologické morfologie a parazitologie Veterinární a farmaceutické univerzity Brno projekt, jehož cílem je mapovat výskyt klíštěte – pijáka lužního. Díky odborné i laické veřejnosti, která se do projektu Najdi pijáka zapojila, získal tým okolo sta nálezů – ty jsou užitečné zejména pro veterinární lékaře. Piják je totiž přenašečem závažné psí nemoci, psí babeziózy.

Piják historicky sídlil na jihu země. „V Česku se piják tradičně vyskytoval na extrémním jihovýchodě republiky, v pomyslném trojúhelníku sevřeném řekami Dyjí, zhruba od Mikulova směrem k Lanžhotu, a Moravou, především od Hodonína směrem po proudu Moravy,“ řekl o výskytu klíštěte David Modrý, jeden z koordinátorů projektu. „Po pěti měsících sledování máme nálezy z celé jižní Moravy až po oblasti severovýchodně od Brna, ale také ze středních, západních a severních Čech,“ dodal.

Z charakteru některých nálezů je patrné, že se na šíření pijáka podíleli psi se svými majiteli. Právě piják lužní je přenašečem psí babeziózy a výskyt nemoci kopíruje rozšíření pijáků. Pro veterináře i majitele psů je proto právě znalost výskytu klíšťat důležitá. „Piják lužní je klíště s podzimním vrcholem výskytu v měsících září až listopadu. Rádi bychom touto cestou vyzvali širokou veřejnost: všímejte si věcí kolem sebe a zapojte se do ambiciózního výzkumu, pomozte nám hledat pijáky,“ dodal David Modrý.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.