Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Najdi pijáka mapuje výskyt klíšťat, která přenášejí nemoc psů

Zdroj fotografie: najdipijaka.cz

Letos na jaře odstartoval tým Ústavu patologické morfologie a parazitologie Veterinární a farmaceutické univerzity Brno projekt, jehož cílem je mapovat výskyt klíštěte – pijáka lužního. Díky odborné i laické veřejnosti, která se do projektu Najdi pijáka zapojila, získal tým okolo sta nálezů – ty jsou užitečné zejména pro veterinární lékaře. Piják je totiž přenašečem závažné psí nemoci, psí babeziózy.

Piják historicky sídlil na jihu země. „V Česku se piják tradičně vyskytoval na extrémním jihovýchodě republiky, v pomyslném trojúhelníku sevřeném řekami Dyjí, zhruba od Mikulova směrem k Lanžhotu, a Moravou, především od Hodonína směrem po proudu Moravy,“ řekl o výskytu klíštěte David Modrý, jeden z koordinátorů projektu. „Po pěti měsících sledování máme nálezy z celé jižní Moravy až po oblasti severovýchodně od Brna, ale také ze středních, západních a severních Čech,“ dodal.

Z charakteru některých nálezů je patrné, že se na šíření pijáka podíleli psi se svými majiteli. Právě piják lužní je přenašečem psí babeziózy a výskyt nemoci kopíruje rozšíření pijáků. Pro veterináře i majitele psů je proto právě znalost výskytu klíšťat důležitá. „Piják lužní je klíště s podzimním vrcholem výskytu v měsících září až listopadu. Rádi bychom touto cestou vyzvali širokou veřejnost: všímejte si věcí kolem sebe a zapojte se do ambiciózního výzkumu, pomozte nám hledat pijáky,“ dodal David Modrý.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.