Na konci října začal v Národním parku Šumava fungovat projekt, který chce vrátit vodu do mokřadů a původních horských potoků celého regionu. LIFE for MIRES neboli Život pro rašeliniště vytvořili čtyři partneři – Správa Národního parku Šumava, Národní park Bavorský les, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a organizace na ochranu přírody na německé straně BUND Naturschutz in Bayern e.V.
Projekt se týká obrovského území. „Během řešení projektu v letech 2018 až 2024 bude revitalizováno 2059 hektarů ploch s poškozeným vodním režimem, z nichž celkem 1672 hektarů tvoří mokřady a rašeliniště. Ve výsledku to znamená zablokování téměř 80 kilometrů odvodňovacích kanálů a obnovu 13 kilometrů drobných potůčků. Práce budou prováděny ručně nebo s využitím lehké techniky,“ řekla vedoucí projektu Iva Bufková.
Celkový rozpočet projektu dosahuje výše 5,8 milionů eur, tedy zhruba 150 milionů korun. Částku hradí z 60 procent dotační fondy Evropské unie, dále sumou 1,6 milionů eur přispělo české ministerstvo životního prostředí. „Díky obnoveným mokřadům a rašeliništím se zvýší hladiny podzemních vod a voda se bude postupně uvolňovat do krajiny i do Vltavy, kterou sytí v průběhu roku. Šumavská krajina se díky projektu opět vrátí do svého opravdu přirozeného stavu,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku
Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…