Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Druhý život dětské knihy zajišťuje knížky pro děti v nouzi

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

I knihy si zaslouží druhou šanci, respektive druhý život. Obzvlášť ty, které se už jen povalují na polici pod čím dál větší vrstvou prachu. A podobně si děti ze sociálně znevýhodněného prostředí zaslouží mít možnost listovat knížkou třeba před spaním. Tyto dvě myšlenky sdružuje projekt Druhý život dětské knihy.

Kniha má v životech dětí důležitou roli. Učí rozlišovat mezi dobrem a zlem, zlepšuje slovní zásobu, posiluje vztah s rodičem, rozvíjí fantazii… A tak by byla škoda, kdyby se některým dětem kniha vůbec nedostala do rukou. Právě v tomto celorepublikový projekt pomáhá. Jde o systém shromažďování nepotřebných dětských knih a jejich následné distribuce mezi děti z problematického prostředí, a to se záměrem podpořit dětské čtení.

Projekt je navíc mezigenerační, důležitým článkem v celém systému jsou totiž aktivní senioři. Ti v roli dobrovolníků pomáhají sbírky organizovat a vyhledávají spoluobčany ochotné se zapojit a nějakou tu nepoškozenou knihu věnovat. Jako distribuční místa slouží nejčastěji školy, knihovny nebo další organizace.

Projekt probíhá průběžně od roku 2012, v minulosti se zapojily například České Budějovice, Litoměřice nebo Krásná Lípa. Letos se už poněkolikáté připojil také Liberec, kde mohou zájemci nosit knihy do Centrálního klubu seniorů v Palachově ulici. Za předchozích pět let se tam díky projektu vybralo přes 500 knih, které byly předány dětem ze sociálně znevýhodněných rodin i vybraným institucím, které s dětmi pracují.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejbezpečnější evropské země, do kterých lze v roce 2023 cestovat

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Češi míří až ke hvězdám. Mají na oběžné dráze další malou družici

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…