I knihy si zaslouží druhou šanci, respektive druhý život. Obzvlášť ty, které se už jen povalují na polici pod čím dál větší vrstvou prachu. A podobně si děti ze sociálně znevýhodněného prostředí zaslouží mít možnost listovat knížkou třeba před spaním. Tyto dvě myšlenky sdružuje projekt Druhý život dětské knihy.
Kniha má v životech dětí důležitou roli. Učí rozlišovat mezi dobrem a zlem, zlepšuje slovní zásobu, posiluje vztah s rodičem, rozvíjí fantazii… A tak by byla škoda, kdyby se některým dětem kniha vůbec nedostala do rukou. Právě v tomto celorepublikový projekt pomáhá. Jde o systém shromažďování nepotřebných dětských knih a jejich následné distribuce mezi děti z problematického prostředí, a to se záměrem podpořit dětské čtení.
Projekt je navíc mezigenerační, důležitým článkem v celém systému jsou totiž aktivní senioři. Ti v roli dobrovolníků pomáhají sbírky organizovat a vyhledávají spoluobčany ochotné se zapojit a nějakou tu nepoškozenou knihu věnovat. Jako distribuční místa slouží nejčastěji školy, knihovny nebo další organizace.
Projekt probíhá průběžně od roku 2012, v minulosti se zapojily například České Budějovice, Litoměřice nebo Krásná Lípa. Letos se už poněkolikáté připojil také Liberec, kde mohou zájemci nosit knihy do Centrálního klubu seniorů v Palachově ulici. Za předchozích pět let se tam díky projektu vybralo přes 500 knih, které byly předány dětem ze sociálně znevýhodněných rodin i vybraným institucím, které s dětmi pracují.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat
Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…