Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Druhý život dětské knihy zajišťuje knížky pro děti v nouzi

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

I knihy si zaslouží druhou šanci, respektive druhý život. Obzvlášť ty, které se už jen povalují na polici pod čím dál větší vrstvou prachu. A podobně si děti ze sociálně znevýhodněného prostředí zaslouží mít možnost listovat knížkou třeba před spaním. Tyto dvě myšlenky sdružuje projekt Druhý život dětské knihy.

Kniha má v životech dětí důležitou roli. Učí rozlišovat mezi dobrem a zlem, zlepšuje slovní zásobu, posiluje vztah s rodičem, rozvíjí fantazii… A tak by byla škoda, kdyby se některým dětem kniha vůbec nedostala do rukou. Právě v tomto celorepublikový projekt pomáhá. Jde o systém shromažďování nepotřebných dětských knih a jejich následné distribuce mezi děti z problematického prostředí, a to se záměrem podpořit dětské čtení.

Projekt je navíc mezigenerační, důležitým článkem v celém systému jsou totiž aktivní senioři. Ti v roli dobrovolníků pomáhají sbírky organizovat a vyhledávají spoluobčany ochotné se zapojit a nějakou tu nepoškozenou knihu věnovat. Jako distribuční místa slouží nejčastěji školy, knihovny nebo další organizace.

Projekt probíhá průběžně od roku 2012, v minulosti se zapojily například České Budějovice, Litoměřice nebo Krásná Lípa. Letos se už poněkolikáté připojil také Liberec, kde mohou zájemci nosit knihy do Centrálního klubu seniorů v Palachově ulici. Za předchozích pět let se tam díky projektu vybralo přes 500 knih, které byly předány dětem ze sociálně znevýhodněných rodin i vybraným institucím, které s dětmi pracují.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …