Projekt Cirkus Senior posiluje díky žonglování psychiku seniorů

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Martin Kabát

Žonglování jen jako ryzí zábava pro cirkusáky nebo pro mladé? Vězte, že za touto aktivitou se může skrývat mnohem víc. Žonglování totiž může pomáhat i duševnímu a sociálnímu zdraví. A právě toho využívá projekt Cirkus Senior.

Prožitek z pohybu. Právě na ten se Cirkus Senior soustředí především. „Žonglování je přístupná, fyzicky nenáročná aktivita, kterou lze provozovat i vsedě. Není o výkonu, je především o radosti z pohybu. Mnoho studií poukazuje na specifika žonglování a jeho pozitivní působení na celého člověka,“ vysvětlují iniciátoři projektu.

Žonglování posiluje koncentraci, zlepšuje prostorovou orientaci a reakční rychlost, trénuje jemnou motoriku a podporuje správné držení těla. Vedle toho funguje i jako prostředek ke zvýšení sebevědomí a objevování nových možností. „Pro seniory je žonglování vhodné i kvůli tomu, že se jedná o aerobní pohybovou aktivitu, která zvyšuje srdeční frekvenci a respiraci,“ vysvětlují zakladatelé.

Pestrost náčiní a technik žonglování, které zdaleka nemusí znamenat jen vyhazování třech a více míčků do vzduchu, umožňuje přizpůsobit každé cvičení dané skupině. Tedy i seniorům s leckdy omezenými možnostmi pohybu. Nezbytnou součástí projektu je také jeho prezentace. Záměrem je ukázat seniory v novém, nezvyklém světle a poukázat na jejich časté podceňování ze strany společnosti.

Projekt odstartoval koncem roku 2015, naplno se pak rozběhl v následujícím roce. Od roku 2018 působí v několika domovech pro seniory po republice. Kurzy vedou kvalifikovaní lektoři, kteří celý koncept výstižně shrnují: „Žonglování je pohyb, umění, relaxace i duševní hygiena.“

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Kriticky ohrožení ptáci zahnízdili na moravských mokřadech

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura