Projekt Cirkus Senior posiluje díky žonglování psychiku seniorů

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Martin Kabát

Žonglování jen jako ryzí zábava pro cirkusáky nebo pro mladé? Vězte, že za touto aktivitou se může skrývat mnohem víc. Žonglování totiž může pomáhat i duševnímu a sociálnímu zdraví. A právě toho využívá projekt Cirkus Senior.

Prožitek z pohybu. Právě na ten se Cirkus Senior soustředí především. „Žonglování je přístupná, fyzicky nenáročná aktivita, kterou lze provozovat i vsedě. Není o výkonu, je především o radosti z pohybu. Mnoho studií poukazuje na specifika žonglování a jeho pozitivní působení na celého člověka,“ vysvětlují iniciátoři projektu.

Žonglování posiluje koncentraci, zlepšuje prostorovou orientaci a reakční rychlost, trénuje jemnou motoriku a podporuje správné držení těla. Vedle toho funguje i jako prostředek ke zvýšení sebevědomí a objevování nových možností. „Pro seniory je žonglování vhodné i kvůli tomu, že se jedná o aerobní pohybovou aktivitu, která zvyšuje srdeční frekvenci a respiraci,“ vysvětlují zakladatelé.

Pestrost náčiní a technik žonglování, které zdaleka nemusí znamenat jen vyhazování třech a více míčků do vzduchu, umožňuje přizpůsobit každé cvičení dané skupině. Tedy i seniorům s leckdy omezenými možnostmi pohybu. Nezbytnou součástí projektu je také jeho prezentace. Záměrem je ukázat seniory v novém, nezvyklém světle a poukázat na jejich časté podceňování ze strany společnosti.

Projekt odstartoval koncem roku 2015, naplno se pak rozběhl v následujícím roce. Od roku 2018 působí v několika domovech pro seniory po republice. Kurzy vedou kvalifikovaní lektoři, kteří celý koncept výstižně shrnují: „Žonglování je pohyb, umění, relaxace i duševní hygiena.“

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.