Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Cirkus Senior posiluje díky žonglování psychiku seniorů

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Martin Kabát

Žonglování jen jako ryzí zábava pro cirkusáky nebo pro mladé? Vězte, že za touto aktivitou se může skrývat mnohem víc. Žonglování totiž může pomáhat i duševnímu a sociálnímu zdraví. A právě toho využívá projekt Cirkus Senior.

Prožitek z pohybu. Právě na ten se Cirkus Senior soustředí především. „Žonglování je přístupná, fyzicky nenáročná aktivita, kterou lze provozovat i vsedě. Není o výkonu, je především o radosti z pohybu. Mnoho studií poukazuje na specifika žonglování a jeho pozitivní působení na celého člověka,“ vysvětlují iniciátoři projektu.

Žonglování posiluje koncentraci, zlepšuje prostorovou orientaci a reakční rychlost, trénuje jemnou motoriku a podporuje správné držení těla. Vedle toho funguje i jako prostředek ke zvýšení sebevědomí a objevování nových možností. „Pro seniory je žonglování vhodné i kvůli tomu, že se jedná o aerobní pohybovou aktivitu, která zvyšuje srdeční frekvenci a respiraci,“ vysvětlují zakladatelé.

Pestrost náčiní a technik žonglování, které zdaleka nemusí znamenat jen vyhazování třech a více míčků do vzduchu, umožňuje přizpůsobit každé cvičení dané skupině. Tedy i seniorům s leckdy omezenými možnostmi pohybu. Nezbytnou součástí projektu je také jeho prezentace. Záměrem je ukázat seniory v novém, nezvyklém světle a poukázat na jejich časté podceňování ze strany společnosti.

Projekt odstartoval koncem roku 2015, naplno se pak rozběhl v následujícím roce. Od roku 2018 působí v několika domovech pro seniory po republice. Kurzy vedou kvalifikovaní lektoři, kteří celý koncept výstižně shrnují: „Žonglování je pohyb, umění, relaxace i duševní hygiena.“

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.