Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Prohlédněte si nejromantičtější místa světa

7 minut radosti
Ilustrační foto: Unsplash

I když zima ukazuje, kdo je tu stále pánem, začíná období plánování letních dobrodružství a objevování krás přírody i rozličných kultur. Některé z cílů romantických výletů přitom nemusíte hledat daleko za hranicemi, za jinými je třeba se vypravit dál.

Vodopády Iguazú

Velkolepé vodopády leží na hranici Brazílie a Argentiny a řadí se mezi sedm nových divů světa. Podle legendy je 150 metrů široká podkova vodopádů ďáblovým hrdlem, které vzniklo, když rozhněvaný bůh otevřel zemi, protože se jeho snoubenka pokusila utéct se svým milencem.

Foto: Pixabay

Údolí Mosely

Řeka Mosela protéká malebnou krajinou Německa, Lucemburska a Francie. V jejím okolí leží vyhlášené vinařské oblasti, historické hrady a idylické vesničky. Meandry a strmé svahy lemované vinicemi lákají milovníky turistiky už po staletí.

Foto: Pixabay

Bruggy

Belgický středověký klenot si nejvíce užijete za soumraku, kdy se na jeho kanálech bude odrážet zlatavé slunce. Podle legendy se u zdejšího jezera lásky Minnewater potkala dívka Minna se svým zapovězeným milencem Strombergem, v jehož náručí zemřela na útěku před nucenou svatbou. Nejvýznamnější památkou města je věž Belfry ze 13. století se 47 zvony.

Foto: Pixabay

Ostrov Skye

Skotský ostrov nabízí dechberoucí scenérie kam se podíváte. Horská údolí a ostré masivy vytvoří majestátní atmosféru na každém kroku. Skalní útvar Old Man Storr vypínající se z travnatých luk k nebi vás uchvátí zalitý sluncem i obklopený zlověstnými mraky. Není nouze ani o hrady vypínající se na útesech a nad jezery.

Foto: Pixabay

Mykonos

Řecké město na stejnojmenném ostrově je někdy nazýváno malými Benátkami. Terasy kaváren, taveren a restaurací se rozprostírají přímo nad vlnami rozbíjejícími se o piloty a zídky pod nimi. Domky zářící bílou barvou se táhnou po svazích, každý nabízející okouzlující výhled. Ideální místo na pozorování nezapomenutelných západů slunce.

Foto: Pixabay

Francouzská riviéra

Azurové pobřeží s místy jako Saint Tropez, Cannes nebo Nice je symbolem romantiky samo o sobě. Kilometrové pláže s vyhlášenými promenádami jsou lákadlem tisíců lidí. Vyplatí se proto navštívit také místní trhy nebo se vydat na provoněnou procházku do borovicových hájů na Île Sainte-Marguerite.

Foto: Pixabay

Šafšawán

Ikonické modré město v Maroku nese jméno podle slova rohy, protože jej obklopují vrcholy pohoří Ríf. Ponořte se do labyrintu úzkých uliček staré čtvrti, navštivte tržiště a užívejte si vůni čerstvého chleba a chuť tažínu.

Foto: Unsplash

San Sebastián

Pobřežní perla Baskicka hostí nejvíce michelinských restaurací na metr čtvereční v Evropě a potěší především milovníky dobrého jídla a vína. Při procházce starým městem narazíte na chuťovky s názvem pintxos na každém rohu.

Ilustrační foto: Depositphotos

Provincie Jün-nan

Oblast v údolí řeky Mekong, která se v Číně nazývá Lancang, oplývá krásnou krajinou a příjemným počasím. Zaujme město Li-ťiang a jeho historické centrum a jezírko Hei Long Tan se sklánějícími se vrbami a smaragdovou vodou s léčivými schopnostmi. Zdejší architektura dýchá historií a okolní hory vás nabijí energií.

Foto: Depositphotos

Big Sur

Kalifornské pobřeží v délce přes sto kilometrů nabízí dechberoucí výhledy na útesy a mořský příboj. V přírodním parku Julia Pfeiffer Burns State Park jsou k vidění i obří sekvoje, v jejichž přítomnosti člověk získá novou perspektivu. Znalci literatury se zde mohou začíst do děl Jacka Kerouaca, Johna Steinbecka nebo Henryho Millera, a vžít se do postav, které v Big Suru prožívají své osudy.

Ikonický most Bixby Creek na Highway 1 táhnoucí se celou oblastí Big Suru. Foto: Unsplash

Kérala

Svazový stát na jihozápadě Indie je rájem pro všechny milovníky houpání na vlnách. Zdejší hausbóty s názvem kettuvallam potkáte na každém kroku a nabídnou vám vše potřebné k rozjímání těsně nad hladinou. Krom příjemných výhledů a soukromí jsou také plovoucí historií, protože kéralské vody zdobí již více než pět tisíc let.

Foto: Unsplash

Jezero Bled

Jezero Bled s ikonickým ostrovem a poutním kostelem Panny Marie láká krásnými výhledy z několika stran za všech ročních období. V létě nabízí koupání v až 26stupňové vodě nebo svezení na unikátních výletních lodích pletnách vyrobených po vzoru benátských gondol. V zimě se zde člověk přenese do ledového království s odrazem zasněžených vrcholků Julských Alp na hladině.

Foto: Pixabay

Ostrov Hamilton

Australský ostrov na Velkém bariérovém útesu je zaslíbené místo pro potápěče i nadšence do divoké přírody. Pláže s bílým pískem a mořské korály nabídnou nezapomenutelné zážitky. Ty čekají také ve zdejším přírodním parku obývaném psy dingo a koalami. Romantici ocení také nedaleký korálový útes ve tvaru srdce.

Foto: Unsplash

Poloostrov Yucatán

Na mexickém poloostrově se budou cítit jako doma obdivovatelé dávné kultury Mayů, tropické fauny a flóry i krasových jevů. Místem stvořeným pro všechny je závrt Cenote Ik-Kil. Vysekané schodiště umožňuje sejít do dvacetimetrové hloubky a vykoupat se v průzračné vodě, kterou Mayové považovali za posvátnou. Magický zážitek umocní táhnoucí se liány, jimiž prostupují sluneční paprsky.

Foto: Pixabay

Zámek Neuschwanstein

Bavorský klenot spojuje plejádu architektonických stylů, díky čemuž stavba z konce 19. století připomíná středověký hrad. Zasazen je na ostrohu obklopeném lesy a štíty Alp, díky čemuž získává pohádkovou atmosféru. Jeho podobou se nechalo inspirovat také studio Walta Disneyho, které jej zakomponovalo do několika filmových příběhů.

Foto: Unsplash

Rio de Janeiro

S přezdívkou „Cidade Marvilhosa„, tedy nádherné město, není pochyb o tom, že toto místo nabízí výjimečné zážitky. Kilometrové pláže, předvelikonoční karnevalový festival i výhledy ze zdejších cukrových homolí jsou nezapomenutelné. Rio díky obrovské ploše a zachovalému centru zaručuje, že romantiku nebudou narušovat davy turistů.

Foto: Unsplash

Národní park Torres del Paine

Chilská rezervace nabízí ledovce, divoké řeky a desítky jezer, jejichž průzračné vody září v kontrastu se skalnatými vrcholy And vypínajícími se k nebi. Tlumené barvy občas naruší svou růžovou plameňáci chilští. V borovicových lesích táhnoucích se až k úpatím hor žijí všudypřítomné lamy guanako, ale také endemická zvířata, jako je huemul jižní podobný jelenovi nebo kondor andský. Pozorování patagonské oblohy je nezapomenutelným zážitkem.

Foto: Unsplash

Autorský článek Kláry Šubíkové založený na výběru National Geographic

Související články

Zaručeně zlepší den

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Korejština dobývá svět. Podmaní si i Česko?

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Nejchytřejším psím plemenem je belgický ovčák malinois

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…