Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proč je Island světově nejoblíbenější destinací pro točení filmů?

Ilustrační foto: Pixabay

Pro mnoho lidí je Island zemí ohně a ledu, ale pro stále větší počet dalších je to země mnoha příležitostí. Island je vyhledávanou destinací, jejíž příroda nabízí vše – od bublajících horkých pramenů po sopky. Tuto zemi vyhledávají kromě turistů i filmové produkce z celého světa, které touží zachytit dramatickou krajinu ostrovního národa v celovečerních filmech a televizních seriálech, píše Euro News.

Během posledních let byly na Islandu natočeny některé z největších filmů a televizních pořadů, včetně trháků jako Thor: Temný svět, Prometheus, Batman začíná, Star Wars: Rogue One, Star Wars: Síla se probouzí, No Time To Die a nečekaně také Hra o trůny.

Islandský režisér Baltasar Kormákur, jehož nejnovější film Bestie s Idrisem Elbou právě vstoupil na plátna, nedávno otevřel na Islandu dvě filmová studia, RVK Studios, aby vyhověl neustále rostoucí poptávce filmařů využívat ostrovních krás pro své projekty.

Sám Kormákur uvedl, že pro sebe měl již k dispozici menší studio, poté dostal nápad postavit celou vesnici. Svůj nápad konzultoval i se starostou Reykjavíku, a společně podpořili tuto myšlenku transformace daného průmyslového prostoru ve městě a vybudování něčeho nového. Byla to oblast, která nebyla využívána, a až s nápadem vystavět vesnici oblast znovu oživla. RVK Studios produkovalo hollywoodské filmy Two Guns, Contraband a Everest a také islandské televizní seriály Trapped a Katla.

Proč právě Island?

Island se svou odlehlou polohou v severním Atlantiku může zdát jako nepravděpodobné místo pro natáčení, ale stále se zde objevují nové produkce, jelikož je krása ostrova zkrátka přitahuje. Islandská krajina je skutečně bezkonkurenční, od úžasných vodopádů až po pouštní vysočiny. Ten kontrast je už jen na pohled úchvatnou záležitostí.

„Oblíbenost Islandu je způsobena nádhernými lokalitami, které máme, dostupností velkých krajinných oblastí,“ uvedl Leifur B. Dagfinnsson, generální ředitel a zakladatel islandské produkční společnosti Truenorth, který pracoval na filmových projektech, jako je Duna nebo Půlnoční nebe.

Islandská všestranná krajina je skvělá tím, že může sloužit jako kulisa pro mnoho zemí. Například ve filmu Walter Mitty a jeho tajný život islandská krajina reprezentovala i Grónsko a Himaláje. „Studiím to ušetří spoustu problémů, když jedna země zastupuje vícero,“ říká Dagfinnsson.

Ilustrační foto: Pixabay

Atraktivní daňové pobídky

Další část atraktivity Islandu je způsobena programem islandské vlády na náhradu až 35 % nákladů vzniklých při výrobě filmů a televizních programů právě na islandském území. Platby výrobních nákladů zaměstnancům a dodavatelům jsou propláceny, pokud jsou prokazatelně zdanitelné na Islandu. Všechny produkce hraných filmů, televizních pořadů a dokumentů natočených na Islandu mají nárok na vrácení 25 % bez ohledu na celkové náklady projektu. Aby produkce získala 35 %, musí podle legislativy splňovat tři požadavky:

  • Výrobní náklady vzniklé během výroby filmu nebo televizního materiálu natočeného na Islandu musí být minimálně 350 milionů ISK (2,5 milionu EUR).
  • Projekt na Islandu musí běžet minimálně 30 pracovních dnů, a to buď natáčecích, nebo definovaných postprodukčních pracovních dnů. Z 30 pracovních dnů je vždy požadováno minimálně 10 natáčecích dnů.
  • Počet zaměstnanců pracujících přímo na projektu by měl být minimálně 50 a odpracovat by měli 50 pracovních dnů. Je požadováno, aby platy i platby zaměstnancům a dodavatelům byly zdaněny na Islandu.

Island je tedy pro filmaře lákavý nejen svou nezpochybnitelně nádhernou krajinou, ale také podporou samotné vlády. A co vy, znáte nějaký film, který byl natočen právě na Islandu?

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…