Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přinášíme 8 tipů, jak naložit s odpadem po našich mazlíčcích ekologicky

Ilustrační foto: Pexels

Moč a výkaly domácích mazlíčků mohou být velkým rizikem pro životní prostředí. Při jejich úklidu je proto třeba dbát na jednoduchá pravidla, pomocí kterých ochráníme přírodu kolem nás.

Moč

Psí moč může zničit naši úrodu i běžné zahradní rostliny. Je proto dobré zvážit několik způsobů, jak takové situaci předejít.

Ilustrační foto: Pexels
  1. Sázejte odolnější rostliny, keře a traviny. Mezi takové rostliny patří třeba kostřava, jílek vytrvalý nebo speciální tráva s názvem Cynodon PWIN04S. Ostnaté rostliny jako je růže, dřišťál, rozmarýn či jalovec psa s největší pravděpodobností odradí úplně.
  2. Vytrénujte svého psa, aby chodil na jedno místo. Zde můžete vysadit odolnější rostliny či zasypat zemi speciálním štěrkem, který moč vyfiltruje.
  3. Rozředěná moč nadělá menší škodu. Místa, kam si váš mazlíček ulevil, proto můžete zalévat dešťovou vodou nebo vodou, která vám zbude po umytí nádobí.

Výkaly

Výkaly domácích mazlíčků obsahují patogeny, které kontaminují spodní vody. Sbírání výkalů je proto zásadní. Plastové pytlíky však tento problém neřeší.

Ilustrační foto: Depositphotos

4. Nejlepším řešením jsou rozložitelné pytlíky vyrobené z kukuřice.

5. Výkaly lze i spláchnout, je však třeba se ujistit, že to vaše město povoluje. V odpadních vodách by totiž mohly nadělat pořádnou paseku.

6. Výkaly psů a koček jsou kompostovatelné. Kvůli obsaženým patogenům se však nedoporučuje umisťování do běžných kompostérů. Na zahradě si můžete vykopat speciální kompost v zemi, do kterého stačí přidat látky pomáhající rozložení výkalů. Takový kompost by měl být umístěn co nejdále od jedlých rostlin a zdrojů vody. Zkompostovaný odpad můžete využít pro hnojení půdy či trávníku, neměl by se však používat pro hnojení rostlin určených ke konzumaci.

Ilustrační foto: Pexels

7. Nakupujte ekologický kočkolit. V žádném případě se nedoporučuje používání jílového steliva. Získává se totiž povrchovou těžbou, která škodí životnímu prostředí. Některé ekologické kočkolity se navíc dají kompostovat.

Další odpad

8. Vyčesané chlupy nebo ostříhané drápky můžete místo do směsného odpadu přidat na kompost. Pokud kompost nemáte, zkuste je pohodit pod kterýmkoliv stromem. Ptáci je použijí pro stavbu hnízd.

Zdroj: thezerowastepet.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi ohromili v USA. Vytváří tam unikátní outdoorový park s divokou řekou

Náhrada solárních panelů? Přechod na obnovitelné zdroje energie usnadní nové baterie

Okořenit si jídlo pomocí červů? Hmyz je budoucností našeho stravování

Proč je Island světově nejoblíbenější destinací pro točení filmů?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…