Moč a výkaly domácích mazlíčků mohou být velkým rizikem pro životní prostředí. Při jejich úklidu je proto třeba dbát na jednoduchá pravidla, pomocí kterých ochráníme přírodu kolem nás.
Psí moč může zničit naši úrodu i běžné zahradní rostliny. Je proto dobré zvážit několik způsobů, jak takové situaci předejít.
Výkaly domácích mazlíčků obsahují patogeny, které kontaminují spodní vody. Sbírání výkalů je proto zásadní. Plastové pytlíky však tento problém neřeší.
4. Nejlepším řešením jsou rozložitelné pytlíky vyrobené z kukuřice.
5. Výkaly lze i spláchnout, je však třeba se ujistit, že to vaše město povoluje. V odpadních vodách by totiž mohly nadělat pořádnou paseku.
6. Výkaly psů a koček jsou kompostovatelné. Kvůli obsaženým patogenům se však nedoporučuje umisťování do běžných kompostérů. Na zahradě si můžete vykopat speciální kompost v zemi, do kterého stačí přidat látky pomáhající rozložení výkalů. Takový kompost by měl být umístěn co nejdále od jedlých rostlin a zdrojů vody. Zkompostovaný odpad můžete využít pro hnojení půdy či trávníku, neměl by se však používat pro hnojení rostlin určených ke konzumaci.
7. Nakupujte ekologický kočkolit. V žádném případě se nedoporučuje používání jílového steliva. Získává se totiž povrchovou těžbou, která škodí životnímu prostředí. Některé ekologické kočkolity se navíc dají kompostovat.
8. Vyčesané chlupy nebo ostříhané drápky můžete místo do směsného odpadu přidat na kompost. Pokud kompost nemáte, zkuste je pohodit pod kterýmkoliv stromem. Ptáci je použijí pro stavbu hnízd.
Zdroj: thezerowastepet.com
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…