Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Odhalit, co stojí za dopravní nehodou, může být někdy oříšek. Proto vědci z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity vyvinuli unikátní aplikaci, která významně pomůže dopravním policistům zjistit místa častých vážných dopravních nehod na českých silnicích a prozkoumat, jaká je jejich nejčastější příčina, uvedl server Muni.

Na vývoji vlastní aplikace pracoval vědecký tým v rámci projektu Technologické agentury České republiky celkem tři roky. „Následně jsme vyvinuli pro potřeby Služby dopravní policie ČR software, který bude pomáhat identifikovat nebezpečná místa v dopravní síti. Tedy místa, kde se často stávají nebezpečné dopravní nehody. Software navíc umí zohlednit závažnost každé nehody a v případě potřeby i její příčiny. V tom je jeho zásadní výhoda,“ přiblížil hlavní autor aplikace Michal Kvasnička, odborný asistent Katedry ekonomie ESF.

Software umožňuje Policii ČR lépe využít bohatá data, která získávají při běžném šetření dopravních nehod. „Software vlastně prochází celou silniční síť ČR a pro každý jednotlivý kousek silnice dlouhý pouhé jednotky metrů stanovuje rizikovost založenou nejen na přítomnosti nehod v daném úseku a jeho okolí, ale i na jejich závažnosti. Vychází z analýzy kompletní sítě českých silnic a dokáže zobrazit statistiky dopravních nehod pro každý vybraný okres,“ vysvětlil Michal Kvasnička. Nová aplikace současně ukazuje potenciálně problematická místa nejen na rovných úsecích silnic, ale i na křižovatkách ve městech. Jejím cílem přitom není nahradit policejní analytiky nebo dopravní inženýry, ale pomoci jim v rozhodování.

Související články

Zaručeně zlepší den

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Muzeum řeznictví, kávových mlýnků nebo tvarůžků. Jaká nejzajímavější muzea jsou v Česku?

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Duben byl měsícem císařských porodů. Na jejich úskalí upozorňuje nový projekt Císařovnám

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…