Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přibývá podniků, které dávají šanci znevýhodněným

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V Česku je již 215 sociálních podniků, které zaměstnávají znevýhodněné pracovníky. Zatímco v roce 2012 jich v Česku existovalo jen kolem sedmdesáti, za poslední tři roky se jejich počet ztrojnásobil.

Podniky pomáhají se zaměstnáním lidí s postižením, lidí dlouhodobě nezaměstnaných či s lidmi bez domova. Seznam všech takových organizací je možné nalézt na webových stránkách v Adresáři sociálních podniků.

Firmy se do adresáře zapisují dobrovolně a cílí na lidi s postižením, dlouhodobě nezaměstnané, bývalé vězně, lidi bez domova, příslušníky menšin či jiné znevýhodněné občany. „V adresáři je v tuto chvíli 215 sociálních podniků. Reálně jich může být ještě o stovku víc,“ vysvětlila pro ČTK Petra Francová, ředitelka společnosti P3, která podporuje sociální podnikání. Největší počet sociálních podniků je v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji, naopak jejich nedostatek lze zaznamenat v kraji Karlovarském a Libereckém.

Velké zastoupení v sociálních podnicích mají firmy se zahradnickými a úklidovými službami či firmy na údržbu nemovitostí. Znevýhodněné občany také často zaměstnávají organizace specializující se na gastroslužby, tedy pohostinství či ubytování. Většinou se jedná o společnosti s ručením omezeným, obecně prospěšné společnosti či spolky a družstva. Mezi nejčastější zaměstnávané občany zas patří zdravotně postižení pracovníci, dlouhodobě nezaměstnaní a příslušníci etnických menšin.

Zdroj: ČTK

 

Související články

Zaručeně zlepší den

Medovina, zelňáky, pršut i tvarohové buchty. Už jste letos ochutnali všechny oceněné regionální potraviny?

Vědci zjistili, jak vyléčit zlomené srdce

Pět způsobů, jak vytvořit šťastný a harmonický domov

Nová seznamovací aplikace propojí včelaře se zemědělci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…