Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých značek: Becherovka povýšila ze žaludečních kapek na nedobytný cíl plagiátorů

Foto: Becherovka

Své 214. výročí letos oslaví vyhlášený bylinný likér, chlouba České republiky a držitel mnoha světových ocenění – Becherovka. Přečtěte si, jak nápoj přišel ke své originální receptuře a čemu vděčí za svůj raný úspěch.

English Bitter na císařském dvoře

Becherovka se již více než 200 let vyrábí z karlovarské vody, lihu, přírodního cukru a tajné směsi bylinek a koření. Její tradiční receptura se zrodila roku 1805, kdy osobní lékař knížete Maxmiliana Friedricha von Plattenberg daroval Josefu Becherovi recept na nový likér. Karlovarský obchodník tak o dva roky později začal prodávat léčebný nápoj s názvem English Bitter určený k léčbě onemocnění žaludku. Becherovy kapky rychle získaly na oblibě díky unikátnímu spojení léčivých účinků bylin a lahodné chuti.

Vývoz Becherovky do světa začal už v polovině 19. století. Na svých lodích tento likér zavedla například dopravní firma Lloyd jako lék na potíže se zažívacím traktem, pálení žáhy, žaludeční křeče a mořskou nemoc. Na začátku 20. století se Becherovka stala dvorním dodavatelem císařského dvora.

Zestátnění podniku a konec rodinného tajemství

Za dob socialistického Československa byl likér jedním z nejúspěšnějších vývozních artiklů. Becherovka byla po válce celých 57 let v rukou státu. K jejímu zestátnění došlo po poválečném odsunu Becherů z České republiky. Poslední členka rodu Becherů a jediná ženská držitelka výrobního tajemství Hedda Becher tak musela vydat rodinný poklad komunistickému režimu. Firma přešla zpět do soukromého vlastnictví až v roce 2001. V současnosti značku vlastní francouzský koncern Pernod Ricard.

Dvě století úspěchu

Becherovka od svého vzniku získala celou řadu ocenění, mezi nejvzácnějšími například čestné medaile a tituly ze světových výstav či nejvyšší udělovaný titul Grand Prix z Paříže 1900. Mezinárodní ceny však sbírá i v současnosti – třeba zlatou medaili na San Francisco World Spirits Competition 2016, kde opakovaně soutěží více než 1400 značek.

Světový věhlas likéru podnítil mnohé zloděje a plagiátory ke kopírování názvu, etiket i samotného nápoje, značka se však všem pokusům úspěšně ubránila.

Cesta k nezaměnitelnému designu

Svůj legendární plochý tvar získala lahev Becherovky již v roce 1866. O čtyřicet let později se pak začala odlévat ze zeleného skla. V roce 2003 vznikla typická žlutomodrá etiketa se symbolickou červenou pečetí a podpisem syna zakladatele likérky, Jana Bechera. Symbolika však jako by stále nebyla kompletní, a tak v roce 2018 etiketa prošla poslední úpravou. „Přivedli jsme k životu kryptogram, tajemný symbol provázející značku od samého počátku. Nová lahev s sebou tak nese tajemství staré více než dvě stě let,“ uvádí firma na svých stránkách.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…