Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých firem: Moserovo sklo zdobí britský královský dvůr i Vatikán

Moser vyrábí luxusní nápojové a dekorativní sklo již od roku 1857. Foto: Moser

Světová sláva firmy Moser začala založením malé dílny v Karlových Varech. Raketovou rychlostí se pak Češi díky podniku dostali do povědomí evropských i zaoceánských velmocí. Co stálo za úspěchem sklářské rodiny Moserů a jejich následovníků?

Velkolepý start

Ryteckou dílnu a obchod se sklem založil v roce 1857 rytec Ludwig Moser. Záhy nato sklárna obdržela medaili Za zásluhy na Světové výstavě ve Vídni a Moser byl díky prvotřídní kvalitě svých výrobků jmenován vrchním dodavatelem císařského dvora Františka Josefa I., perského šáha Mozzafar-ed-Dina i anglického krále Edwarda VII. Již 16 let po svém vzniku měla firma obchodní zastoupení v New Yorku, Londýně, Paříži a Petrohradu.

Dobový snímek výroby skla v Karlových Varech. Foto: Moser

Klíč úspěchu

Květinové motivy s barevným intarzováním dodaly výrobkům hloubku a živost, která dosud ve sklářství neměla obdoby. Od počátků firmy až dodnes Moser navíc zpracovává křišťálové sklo ručně bez pomoci strojů, a každý kus je tak originálem. Typicky moserovské tóny a správné poměry barvících přísad si sklárna po generace pečlivě střeží.

Roku 1909 firma začala vyrábět barevné broušené sklo zdobené leptaným a zlaceným dekorem. O dvacet let později přistoupila k experimentálnímu barvení vzácnými kovy, jako je Alexandrit či Heliolit. O unikátní české sklo projevil zájem například i papež Pius IX., který obdržel kolekci 214 kusů nápojových nádob opatřených papežským znakem.

Unikátní květinové motivy předčily dobu a okamžitě učarovaly světovým velmocem. Foto: Moser

Světové jméno

Za zmínku stojí i Klub obřích číší založený Moserem v roce 1957 s cílem vytvořit číše, které budou symbolizovat pohodu přátelských setkání. Členy klubu jsou dnes významné světové osobnosti jako japonská princezna Sayako, Luis Armstrong či bývalý španělský král Juan Carlos I.

Moserovo sklo v minulosti zdobilo svatby britské či španělské královské rodiny. Status luxusního nápojového a dekorativního skla získal Moser na základě mnoha ocenění. Mezi nejvýznamnějšími patří například nejvyšší cena Grand PrixMezinárodní světové výstavy EXPO v Bruselu.

K barvení skla využívá Moser vzácné kovy. Přesné barevné kombinace jsou přísným tajemstvím. Foto: Moser

Současnost

Po zestátnění Němci během druhé světové války a následně i Komunistickou stranou Československa se Moser v roce 1991 stal akciovou společností. V České republice má nyní čtyři prodejní galerie – dvě v Praze a dvě v Karlových Varech. Sklárna Moser tak nadále pokračuje ve svém umění zušlechťování prostoru a pozvedání sklářského mistrovství na stále vyšší úroveň.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaké pozitivní účinky má užívání CBD na naše tělo a mysl? První velká studie je na světě

Kůň není stroj. Pražský magistrát ukončí neetický provoz koňských kočárů v centru města

Podívejte se, jaké bizarní tvory vyplavil oceán

Američané schválili první kapky na světě nahrazující brýle u starších lidí. Jak fungují?

Inspirativní rozhovor

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Přečtěte si rozhovor s cestovatelkou Nicolette Havlovou, která se vydala pěšky s batohem na zádech na pouť do tureckého Istanbulu.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…