Skutečně revoluční technologie vědců ze švédské Technologické univerzity Chalmers posouvá obnovitelnou energetiku mílovými kroky kupředu. Takzvaný systém MOST dokáže uložit solární energii až po dobu 18 let a posílat ji z jednoho konce světa na druhý.
Nový bezemisní solární systém funguje na principu speciálně navržených molekul, které mění tvar při kontaktu se slunečním svitem. Vytváří tak isomer, který obsahuje sluneční energii uchovanou v tekuté formě a může být jednoduše přepraven do různých koutů světa. Pomocí termoelektrického generátoru je pak možné energii přeměnit na elektřinu. Generátor navržený v Číně má podobu ultra tenkého čipu, který lze zabudovat například do sluchátek, chytrých hodinek či mobilních telefonů.
Po vyčerpání energie se za použití katalyzátoru isomer přemění zpět na svoji původní formu a je připravený k dalšímu použití. „Jedná se o radikálně nový způsob vyrábění solární elektřiny. Objev pro nás znamená, že můžeme využívat solární energii bez ohledu na počasí, denní dobu, roční období či lokalitu,“ uvedl vedoucí výzkumu Kasper Moth-Poulsen.
Zdroj: Chalmers University of Technology, Goodnewsnetwork
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku
Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…