Věda kráčí kupředu mílovými kroky a nově přináší naději ochrnutým lidem. Odborníci totiž vynalezli mozkový implantát, který dokáže s pomocí umělé inteligence převést myšlenky do počítače ve formě textu. Žádné zdržování se přitom nekoná – technologie píše skoro stejně rychle jako lidé na chytrých telefonech.
Američtí vědci ze Stanfordovy univerzity popsali svůj vynález ve studii zveřejněné v časopise Nature. Zařízení se spoléhá na senzory, které má paralyzovaný člověk implantované v mozku. Dotyčnému pak stačí si představit, že rukou píše určité písmeno. Přístroj tento signál rozpozná, dešifruje a zapíše konkrétní znak. Technologie využívá metodu pokročilého strojového učení – umělé neuronové sítě. Algoritmus se postupně naučí rozeznat, jak se v mozkové aktivitě projevuje myšlenka vázaná na daný znak abecedy.
Dobrovolník, který se účastnil testování, ochrnul po úrazu v roce 2007 od krku dolů. V roce 2016 mu lékaři na povrch mozku implantovali dva čipy, každý z nich disponuje stovkou elektrod. Ty přijímají signály z části mozku, která ovládá ruku. Výsledný proces psaní je tak rychlejší než u starší technologie, jež umožňovala výběr písmen na virtuální klávesnici. Tento způsob tvorby textu vychází podle studie jako rychlejší i ve srovnání s běžně dostupnými neinvazivními pomůckami, kdy ochrnutý člověk píše pomocí senzorů sledujících pohyb očí.
Zdroj: irozhlas.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům
Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…