Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Představte si, že píšete. Technologie, která převádí myšlenky na text, je nadějí pro ochrnuté

Zdroj foto: Freepik

Věda kráčí kupředu mílovými kroky a nově přináší naději ochrnutým lidem. Odborníci totiž vynalezli mozkový implantát, který dokáže s pomocí umělé inteligence převést myšlenky do počítače ve formě textu. Žádné zdržování se přitom nekoná – technologie píše skoro stejně rychle jako lidé na chytrých telefonech.

Američtí vědci ze Stanfordovy univerzity popsali svůj vynález ve studii zveřejněné v časopise Nature. Zařízení se spoléhá na senzory, které má paralyzovaný člověk implantované v mozku. Dotyčnému pak stačí si představit, že rukou píše určité písmeno. Přístroj tento signál rozpozná, dešifruje a zapíše konkrétní znak. Technologie využívá metodu pokročilého strojového učení – umělé neuronové sítě. Algoritmus se postupně naučí rozeznat, jak se v mozkové aktivitě projevuje myšlenka vázaná na daný znak abecedy.

Nová metoda je rychlejší a efektivnější. Ilustrační foto: Pixabay

Dobrovolník, který se účastnil testování, ochrnul po úrazu v roce 2007 od krku dolů. V roce 2016 mu lékaři na povrch mozku implantovali dva čipy, každý z nich disponuje stovkou elektrod. Ty přijímají signály z části mozku, která ovládá ruku. Výsledný proces psaní je tak rychlejší než u starší technologie, jež umožňovala výběr písmen na virtuální klávesnici. Tento způsob tvorby textu vychází podle studie jako rychlejší i ve srovnání s běžně dostupnými neinvazivními pomůckami, kdy ochrnutý člověk píše pomocí senzorů sledujících pohyb očí.

Zdroj: irozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…