Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha spouští aplikaci CityVizor. Každý bude moci nahlížet do hospodaření města

Zdroj fotografie: praha.eu

Informace o tom, kolik Praha utrácí, jaké jsou příjmy nebo jakým dodavatelům proplácí faktury, bude mít nyní k dispozici úplně každý. Stačí jednoduše zadat adresu webu a v aplikaci CityVizor si najít přesně to, co vás zajímá. Praha se tak snaží o co největší transparentnost a snadnou dostupnost informací.

Systém CityVizor vyvinulo ministerstvo financí a dalo jej volně k použití. Dosud jej používalo devět obcí, jako první městská část Praha 7. Nyní jej využívá i Praha 1, 3, 5 a 12. „Co jiného vede k poctivosti, než přehledné zobrazení všech finančních toků do poslední koruny, a navíc aktualizované na denní bázi. Nikdo už nemusí Prahu složitě žádat o informace k hospodaření. Jsou volně na webu a v podobě srozumitelné široké veřejnosti,“ řekl náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek.

Data aplikace zpracovává především z účetního systému Ginis, díky speciálnímu propojení pak aplikace vše zveřejňuje automaticky a prakticky okamžitě. Zároveň chce magistrát města zapracovat na anonymizaci dat tak, aby mohly být zobrazovány i předměty jednotlivých faktur. „Pro transparentnost nestačí mít otevřená data. Je také nutné, aby se v nich lidé vyznali. CityVizor právě tohle umožňuje. Každý, kdo přijde na náš web, teď na první pohled vidí, jak Praha hospodaří,“ dodal radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.