Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha spouští aplikaci CityVizor. Každý bude moci nahlížet do hospodaření města

Zdroj fotografie: praha.eu

Informace o tom, kolik Praha utrácí, jaké jsou příjmy nebo jakým dodavatelům proplácí faktury, bude mít nyní k dispozici úplně každý. Stačí jednoduše zadat adresu webu a v aplikaci CityVizor si najít přesně to, co vás zajímá. Praha se tak snaží o co největší transparentnost a snadnou dostupnost informací.

Systém CityVizor vyvinulo ministerstvo financí a dalo jej volně k použití. Dosud jej používalo devět obcí, jako první městská část Praha 7. Nyní jej využívá i Praha 1, 3, 5 a 12. „Co jiného vede k poctivosti, než přehledné zobrazení všech finančních toků do poslední koruny, a navíc aktualizované na denní bázi. Nikdo už nemusí Prahu složitě žádat o informace k hospodaření. Jsou volně na webu a v podobě srozumitelné široké veřejnosti,“ řekl náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek.

Data aplikace zpracovává především z účetního systému Ginis, díky speciálnímu propojení pak aplikace vše zveřejňuje automaticky a prakticky okamžitě. Zároveň chce magistrát města zapracovat na anonymizaci dat tak, aby mohly být zobrazovány i předměty jednotlivých faktur. „Pro transparentnost nestačí mít otevřená data. Je také nutné, aby se v nich lidé vyznali. CityVizor právě tohle umožňuje. Každý, kdo přijde na náš web, teď na první pohled vidí, jak Praha hospodaří,“ dodal radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.