Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha podporuje kulturu i nákupem knih a výtvarných děl

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Hlavní město ve své podpoře kultury v nelehkých časech neustává. Už dříve Praha přislíbila nakoupit knihy za 10 milionů korun, stejnou částkou podpoří místní umělce. Upravila také kulturní granty tak, aby se pořadatelé nemuseli potýkat s dalšími ztrátami.

Mezi nejčerstvější kroky v oblasti kultury patří podpora výtvarného umění, kdy Praha nakoupí nová díla do svých sbírek, zafinancuje vznik tzv. murálů nebo podpoří krátkodobé výstavy ve veřejném prostoru. „Věřím, že díky této iniciativě se dostane k umělcům pomoc, která je povzbudí a ukáže, že jejich situace není Praze lhostejná,“ doplnila ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková.

Město také prostřednictvím Městské knihovny nakoupí knihy do fondu u pražských nakladatelů – a to jak publikace papírové, tak e-booky. Zároveň upravilo grantové smlouvy tak, aby organizátoři nemuseli vracet peníze, které už vynaložili na přípravu akce, kterou bylo posléze pro nemožnost přesunu na jiný termín nutné zrušit. Skrze účelové dotace pak přispěje kulturním subjektům i na projekty zpřístupňující autorská díla veřejnosti online.

Praha už dříve podpořila venkovní koncerty do oken a iniciovala festival NIC 2020. V tom lidé přispěli na kulturu po celé zemi částkou převyšující tři miliony korun. „Hledáme pořád nové cesty, jak kulturní scéně pomoci. Zvlášť v době čekání na vládní opatření, kdy jsou instituce ve velké nejistotě, považuji za důležité nezapomenout na žádnou oblast kultury, kterou současná situace existenčně zasáhla,“ shrnula radní Hana Třeštíková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.