Praha podporuje kulturu i nákupem knih a výtvarných děl

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Hlavní město ve své podpoře kultury v nelehkých časech neustává. Už dříve Praha přislíbila nakoupit knihy za 10 milionů korun, stejnou částkou podpoří místní umělce. Upravila také kulturní granty tak, aby se pořadatelé nemuseli potýkat s dalšími ztrátami.

Mezi nejčerstvější kroky v oblasti kultury patří podpora výtvarného umění, kdy Praha nakoupí nová díla do svých sbírek, zafinancuje vznik tzv. murálů nebo podpoří krátkodobé výstavy ve veřejném prostoru. „Věřím, že díky této iniciativě se dostane k umělcům pomoc, která je povzbudí a ukáže, že jejich situace není Praze lhostejná,“ doplnila ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková.

Město také prostřednictvím Městské knihovny nakoupí knihy do fondu u pražských nakladatelů – a to jak publikace papírové, tak e-booky. Zároveň upravilo grantové smlouvy tak, aby organizátoři nemuseli vracet peníze, které už vynaložili na přípravu akce, kterou bylo posléze pro nemožnost přesunu na jiný termín nutné zrušit. Skrze účelové dotace pak přispěje kulturním subjektům i na projekty zpřístupňující autorská díla veřejnosti online.

Praha už dříve podpořila venkovní koncerty do oken a iniciovala festival NIC 2020. V tom lidé přispěli na kulturu po celé zemi částkou převyšující tři miliony korun. „Hledáme pořád nové cesty, jak kulturní scéně pomoci. Zvlášť v době čekání na vládní opatření, kdy jsou instituce ve velké nejistotě, považuji za důležité nezapomenout na žádnou oblast kultury, kterou současná situace existenčně zasáhla,“ shrnula radní Hana Třeštíková.

Související články

Byznys

Praha chystá novou mobilní aplikaci, která pomůže turistům

Inspirace

Praha má pátou nejlepší MHD na světě

Inspirace

V Praze se chystá první Re-Use centrum pro nepotřebné věci

Byznys

Farmářské trhy na pražské Náplavce nově nabízejí vratné kelímky

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura