Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha podporuje kulturu i nákupem knih a výtvarných děl

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Hlavní město ve své podpoře kultury v nelehkých časech neustává. Už dříve Praha přislíbila nakoupit knihy za 10 milionů korun, stejnou částkou podpoří místní umělce. Upravila také kulturní granty tak, aby se pořadatelé nemuseli potýkat s dalšími ztrátami.

Mezi nejčerstvější kroky v oblasti kultury patří podpora výtvarného umění, kdy Praha nakoupí nová díla do svých sbírek, zafinancuje vznik tzv. murálů nebo podpoří krátkodobé výstavy ve veřejném prostoru. „Věřím, že díky této iniciativě se dostane k umělcům pomoc, která je povzbudí a ukáže, že jejich situace není Praze lhostejná,“ doplnila ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková.

Město také prostřednictvím Městské knihovny nakoupí knihy do fondu u pražských nakladatelů – a to jak publikace papírové, tak e-booky. Zároveň upravilo grantové smlouvy tak, aby organizátoři nemuseli vracet peníze, které už vynaložili na přípravu akce, kterou bylo posléze pro nemožnost přesunu na jiný termín nutné zrušit. Skrze účelové dotace pak přispěje kulturním subjektům i na projekty zpřístupňující autorská díla veřejnosti online.

Praha už dříve podpořila venkovní koncerty do oken a iniciovala festival NIC 2020. V tom lidé přispěli na kulturu po celé zemi částkou převyšující tři miliony korun. „Hledáme pořád nové cesty, jak kulturní scéně pomoci. Zvlášť v době čekání na vládní opatření, kdy jsou instituce ve velké nejistotě, považuji za důležité nezapomenout na žádnou oblast kultury, kterou současná situace existenčně zasáhla,“ shrnula radní Hana Třeštíková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Byl na Marsu oceán? Podle vědců ano

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…