Na jednoho obyvatele Prahy připadá 180 metrů čtverečních zeleně. Podle indexu HUGSI za rok 2020 se tak metropole stala třináctým nejzelenějším městem na světě. V Evropě skončila na devátém místě.
Index HUGSI měří podíl parků, lesů a další zeleně ve městech. V potaz bere i zdraví vegetace a rozložení městského prostoru. Zelené plochy tvoří 56 procent rozlohy Prahy. Česká metropole tak získala velmi dobré umístění mezi ostatními světovými městy. Za posledních 20 let tam vzrostla plocha městské vegetace o více než 300 hektarů. V Evropě se jedná o naprosto unikátní nárůst.
Zeleň pomáhá ochlazovat město, zadržovat vodu, bojovat s tepelnými ostrovy a v neposlední řadě přispívá k uhlíkové neutralitě. „Ozeleňování hlavního města je naše priorita. Každý rok vysadíme desítky tisíc nových stromů. Velké úsilí věnujeme také revitalizaci našich velkých parků, jako je Stromovka, Letná nebo Vítkov,“ uvedl náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…