Dokonce i tovární budova může být originální a ekologickou stavbou. Důkazem je nová svářečská hala nedaleko Brna, jejíž střechy i fasády jsou posety zelenými rostlinami.
Svářečům ve Slavkově u Brna se dostalo opravdu netradičního pracovního prostředí. Celosvětově unikátní výrobní hala, která využívá konceptu živých staveb, vybočuje nejen množstvím popínavých rostlin pokrývajících střechy a fasádu, ale i ekologickým hospodařením s vodou. Odpadní voda z toalet či kuchyně se čistí přímo v zelených stěnách budovy, v takzvané kořenové čistírně. Budova se tak hravě obejde bez klasické kanalizace.
Ve fasádách a na střeše je umístěno celkem 1220 košů, z každého pak vyrůstá 220 rostlin. Díky jejich zavlažování vyčištěnou odpadní vodou je celý systém téměř soběstačný – jediná voda, kterou je potřeba dodávat, je ta pitná. Zelená hala navíc odpařováním vody ochlazuje mikroklima v okolí, čímž přispívá v boji se suchem. Také vnitřní teploty jsou pro pracovníky mnohem přívětivější, než je ve výrobních areálech zvykem.
S nápadem postavit zelenou halu přišel Libor Musil, majitel rodinné firmy Liko-s, která ve slavkovské hale sídlí. Chtěl tím upozornit na potřebu přehodnocení tradičních postupů ve stavebnictví, které přispívají ke klimatickým změnám a vysušování krajiny. O realizaci se pak postaral architekt Zdeněk Fránek.
Na video o hale se můžete podívat zde.
Zdroj: seznamzpravy.cz
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem
Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …