Populace rysů se na Šumavě a v Bavorském lese postupně rozrůstá

Zdroj fotografie: NP Šumava

Zdá se, že nám rys ostrovid velkoryse odpustil. I přes jeho vyhubení člověkem v osmdesátých letech vzal nyní naše lesy opět na milost. Na Šumavě se jeho populace pomalu, ale jistě opět rozrůstá.

Výsledky deset let trvajícího intenzivního fotomonitoringu dělají zoologům z Národních parků Šumava a Bavorský les neskrývanou radost. Potvrzují totiž, že hustota populace rysů v těchto oblastech mírně stoupla. Před deseti lety byla hustota na území obou národních parků 1,3 rysů na 100 kilometrů čtverečních. V poslední sezóně se tato hodnota vyšplhala na 1,77. Četnost rozmnožujících se samic, které tvoří nejdůležitější složku populační struktury, je přitom víceméně stabilní, což je podle vědců skvělá zpráva.

Fotomonitoring rysy navíc nijak neovlivňuje. „Každý rys má svůj jedinečný vzor kresby na srsti a je možné jej pomocí fotopastí opakovaně identifikovat v čase a prostoru. Tato nekontaktní a naprosto šetrná metoda je tak velmi vhodná pro zjišťování informací o životě jedinců i stavu celé populace,” vysvětluje principy této metody zoolog Správy NP Šumava Luděk Bufka.

Autor článku

Adéla Svobodová