Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Popelka i Večernice učarovaly Čechům. Jejich šaty jsou k vidění na výstavě

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pixabay

K Vánocům jednoznačně patří pohádky. Milují je děti i dospělí, protože nejen že mají dobrý konec, ale obvykle v sobě skrývají i nějaké poučení. Máme pro vás tip na tematický vánoční výlet. V Praze je teď k vidění výstava, která připomíná významné role české herečky Libuše Šafránkové. Mimo jiné tam návštěvníci uvidí její kostýmy z Popelky nebo Večernice, uvedl server iRozhlas.

Nejslavnější role Libuše Šafránkové připomíná výstava v pražském Strahovském klášteře do 1. ledna 2023. Jejím cílem je zachytit kompletní kariéru oblíbené herečky. Zájemci mohou prozkoumat její filmové, ale i divadelní a televizní role. Více než stovku kostýmů shromáždila kurátorka výstavy Jana Sommerová. „Jsou to všechno originály a jsou v původním stavu. Nebyly nijak upravovány ani přešívány,“ uvedla.

Populární pohádku Tři oříšky pro Popelku zastupují hned tři kostýmy. Jedná se o klasický Popelčin, svatební a červánkové šaty. Nechybí ani střevíček. „Existují tři různé střevíčky, které byly ušité. První křehký, který drží princ, druhý, ve kterém běžela ze schodů a ztratila ho, a samozřejmě třetí náhradní,“ doplnila Sommerová. K vidění je i kostým Barunky z Babičky, vůbec první filmové role Libuše Šafránkové, šaty Večernice z filmu Princ a Večernice nebo tričko Jany Vodičkové z komedie Jak utopit doktora Mráčka. Děti si na výstavě přijdou taky na své, mohou zkusit přiřadit předměty k jednotlivým filmům.

Zdroj: iRozhlas, Strahovský klášter

Související články

Zaručeně zlepší den

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…