Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pomozte chránit čápy, vyzývají ornitologové. Poradí, jak na to

Ilustrační foto: Pixabay

Jen v Česku hnízdí téměř osm set čapích rodin, každý rok se však mnozí z jejich členů potýkají s překážkami, které jim lidé svou činností připravují. Ačkoli se může zdát, že není v silách jednotlivců ptákům jakkoli pomoci, možností je několik. Kromě finančních darů na jejich záchranu může každý přispívat třeba také tím, že se bude zajímat o to, v jaké krajině ptáci žijí a jaké nástrahy na ně číhají.

Častou příčinou úmrtí těchto černobílých ptáků je střet s elektrickým vedením. Vůbec nejrizikovější jsou sloupy s vodorovnými konzolemi a třemi podpěrnými izolátory. Energetické společnosti sice nebezpečné úseky postupně zabezpečují, například nahrazováním sloupů konzolou s bidlem z nevodivého materiálu, jedná ale se o časově a finančně velmi náročný proces.

„Veřejnost může v této problematice významně pomoci sběrem dat o úmrtí ptáků a označováním rizikových elektrických sloupů a vodičů. Do faunistické databáze zaznamenávejte jakékoliv úhyny ptáků s co nejpřesnějšími údaji, jako jsou souřadnice a u nálezů pod elektrickým vedením číslo nejbližšího sloupu,“ poradila Karolína Mikslová z České společnosti ornitologické.

Zdravé životní prostředí je pro přežití čápů zásadní. Foto: Pixabay

Zdravá krajina je základ

Velmi důležité jsou pro čápy také jejich potravní stanoviště, jež tvoří hlavně pole, louky a mokřady. Vlivem změn zemědělské krajiny, jako je vznik velkých lánů polí, monokultur a používání množství chemických postřiků, však vhodných čapích lovišť ubývá. Přestože za stav krajiny je ve výsledku obvykle zodpovědný výhradně její majitel, k pozitivní změně může podporou ekologického zemědělství přispět kdokoli.

„K ochraně životního prostředí můžeme přispět nákupem přednostně českých bio potravin a pokud možno, tak podporou šetrně hospodařících zemědělců ve vašem okolí. A pokud jste na straně přírody, můžete napsat zprávu ministrovi zemědělství s požadavkem na schválení takové společné zemědělské politiky, která skutečně vezme v potaz přírodu a život v ní,“ dodala Mikslová.

Zdroj: birdlife.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Startuje 5. ročník reality show LVICE věnovaný životu žen s handicapem

Letošní ročník Ceny Josefa Vavrouška už má své vítěze

Které evropské státy jsou nejmenší? Česko se k nim rozlohou neblíží ani zdaleka

Pracovní pozice jako produkty v e-shopu? Jobmapa.cz přináší inovativní hledání práce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…