Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Polská studentka zachraňuje oběti domácího násilí prostřednictvím fiktivního e-shopu

Zdroj ilustrační fotografie: Depositphotos

Do boje za ochranu obětí domácího násilí se v Polsku pustila teprve sedmnáctiletá studentka střední školy Krystyna Paszko. Její fiktivní e-shop nabízí řadu kosmetických produktů, jejichž objednáním si oběti mohou nenápadně přivolat pomoc.

Zaměstnanci obchodu s názvem Rumianky i bratki používají šifrovaný jazyk, aby násilníci nepojali podezření. „Dotazem na kosmetické zboží nás mohou zákazníci upozornit na svoji situaci a požádat tak o podporu,“ uvedla Paszko pro časopis Notes from Poland. Objednání rozvážkové služby je potom signálem k uvědomění policie. Iniciativu podpořila řada terapeutů i právníků, prostřednictvím stránky se tak mohou klienti napojit například na psychologickou pomoc.

Pomoc obětem domácího násilí je obzvláště palčivým tématem v době lockdownu, kdy jsou lidé zavřeni doma s násilníky bez možnosti úniku. Mladá Polka projekt založila na pomoc ostatním ve svém okolí, iniciativa se ale postupně rozrostla a podobná služba nyní vzniká i ve Francii. Krystyna Paszko už díky e-shopu pomohla 350 obětem násilí. Za svůj projekt získala evropskou Cenu za občanskou solidaritu.

Zdroj: Notes from Poland

Související články

Zaručeně zlepší den

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…