Antilopa Derbyho patří mezi nejohroženější zvířata na světě. Nebýt českých vědců z České zemědělské univerzity, kteří se jí věnují už 25 let, možná by už existovala jen na ilustracích v knihách. Informuje o tom web CzechCrunch.
V Senegalu, kde se západní poddruh této antilopy vyskytuje už jen v národním parku Niokolo Koba, nyní vědci otevřeli novou výzkumnou stanici. Jejím cílem je zvýšit populaci na alespoň 500 jedinců, což by zajistilo přežití druhu.
Antilopa Derbyho je největší na světě a její spirálovité rohy mohou dorůst až 120 cm. Kvůli úbytku přirozeného prostředí a lovu se však její populace výrazně snížila. Nová výzkumná stanice vznikla ve strategicky důležitém kempu Assirik, v blízkosti posledního zaznamenaného výskytu tohoto zvířete.
Čeští odborníci zde nejen studují antilopy, ale také instalují fotopasti, provádějí ekologické výzkumy a vzdělávají místní komunitu. Za dobu jejich působení se počet antilop v Senegalu zvýšil z 160 na přibližně 250 jedinců.
Česká zemědělská univerzita stojí ale také za tím, že se v Senegalu podařilo vytvořit založní populaci těchto antilop, které se chovají v soukromých rezervacích Fathala a Bandia, kam bylo před 25 lety dovezeno pět samic a jeden samec a kde se dnech nacházejí již početné antilopí rodiny čítající téměř 180 zvířat.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…