Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Polovina dětí čte ráda, do knihovny chodí kvůli milým knihovnicím

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V Česku se čte sice méně než dřív, ale přesto stále dost. Takový je stěžejní poznatek z průzkumu, jehož výsledky byly představeny během pražského Dne se čtenářstvím.

Dospělí Češi se v mezinárodním srovnání řadí k největším čtenářům. Naše domácí knihovny jsou druhé největší na světě, obsáhlejší je mají už jen Izraelci. 18 % Čechů si za rok nepřečte ani jednu knihu. V Německu je to však 22 %, ve Francii 29 % a v Portugalsku dokonce 59 % obyvatel.

A jak jsou na tom děti? Za namáhavé považuje čtení pětina z nich, zhruba čtvrtina ho vnímá jako povinnost. Na druhou stranu pro polovinu dětí ve věku od šesti do čtrnácti let je čtení zábava. Na vztah dětí ke knihám mají velký vliv rodiče. Prospívá, když sami rádi čtou, ale taky když si čtou společně s dětmi nebo se alespoň o jejich přečtené knihy zajímají.

Oblíbené žánry se liší podle pohlaví i věku. Chlapce baví dobrodružná literatura, naučné knihy a komiksy. Dívky dávají přednost příběhům o zvířatech či lásce. Přístup ke knihám zprostředkovává dětem nejčastěji veřejná knihovna. A co sem děti táhne? Podle průzkumu jsou to nejčastěji hodné knihovnice. Dále děti zmiňují klid a možnost nechat si s výběrem knihy poradit.

Motivovat děti ke čtení se snaží třeba český projekt Čtení pomáhá. V něm děti za každou přečtenou knížku ze seznamu obdrží virtuální peníze, které mohou věnovat některému z nabízených charitativních projektů. Musejí pouze zodpovědět pár otázek o knize, čímž potvrdí, že ji skutečně četly. Do projektu se už zapojil přes dvě stě tisíc dětí.

Zdroj: Ihned.cz/ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory