Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Polovina dětí čte ráda, do knihovny chodí kvůli milým knihovnicím

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V Česku se čte sice méně než dřív, ale přesto stále dost. Takový je stěžejní poznatek z průzkumu, jehož výsledky byly představeny během pražského Dne se čtenářstvím.

Dospělí Češi se v mezinárodním srovnání řadí k největším čtenářům. Naše domácí knihovny jsou druhé největší na světě, obsáhlejší je mají už jen Izraelci. 18 % Čechů si za rok nepřečte ani jednu knihu. V Německu je to však 22 %, ve Francii 29 % a v Portugalsku dokonce 59 % obyvatel.

A jak jsou na tom děti? Za namáhavé považuje čtení pětina z nich, zhruba čtvrtina ho vnímá jako povinnost. Na druhou stranu pro polovinu dětí ve věku od šesti do čtrnácti let je čtení zábava. Na vztah dětí ke knihám mají velký vliv rodiče. Prospívá, když sami rádi čtou, ale taky když si čtou společně s dětmi nebo se alespoň o jejich přečtené knihy zajímají.

Oblíbené žánry se liší podle pohlaví i věku. Chlapce baví dobrodružná literatura, naučné knihy a komiksy. Dívky dávají přednost příběhům o zvířatech či lásce. Přístup ke knihám zprostředkovává dětem nejčastěji veřejná knihovna. A co sem děti táhne? Podle průzkumu jsou to nejčastěji hodné knihovnice. Dále děti zmiňují klid a možnost nechat si s výběrem knihy poradit.

Motivovat děti ke čtení se snaží třeba český projekt Čtení pomáhá. V něm děti za každou přečtenou knížku ze seznamu obdrží virtuální peníze, které mohou věnovat některému z nabízených charitativních projektů. Musejí pouze zodpovědět pár otázek o knize, čímž potvrdí, že ji skutečně četly. Do projektu se už zapojil přes dvě stě tisíc dětí.

Zdroj: Ihned.cz/ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Moravská měrná jednotka loket se vrátila do Olomouce, je delší než ty ostatní

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Olomoučtí archeologové objevili v iráckém Kurdistánu šest tisíc let staré pravěké vesnice

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…