Polka vyrábí užitečný papír. Pomocí něj zachraňuje včely

Zdroj fotografie: Pixabay

Malgorzata Lasocká vyrábí ve svém malém podniku u Varšavy speciální recyklovaný papír. Ten zachraňuje včely a motýly před vymíráním. Ti jsou v posledních letech ohroženi používáním pesticidů i globálním oteplováním. Papír dodává drobnému hmyzu potřebnou energii k přežití.

Vymírání včel může ovlivnit život lidí. Má dopad na úrodu a tím i na potraviny pro lidi. Polka Malgorzata Lasocká proto ve spolupráci s iniciativou Bee Saving Paper vyrobila užitečný papír pro včely. Skládá se ze semínek medonosné rostliny a z glukózy. Díky papíru získá hmyz velké množství energie k přežití. Glukóza včely naláká, ale papír se kvůli ní nestane lepkavým. Včely tak mohou zase bezpečně odletět.

Papír je možné zakoupit a umístit na zahradu či pole. Včely k němu přiletí, a zároveň s sebou odnesou i semínka medonosné rostliny. O papír projevili zájem polští včelaři, ale i zahraniční firmy. Z papíru je totiž možné vyrobit řadu předmětů – například parkovací lístky či visačky na oblečení. Papír se tak může stát jedním ze způsobů, jak zabránit snižování počtu včel ve volné přírodě.

Zdroj: aktualne.cz

Autor článku