Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pokles emisí a menší spotřeba energie. Evropa stále více dbá na životní prostředí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Dle nejnovější analýzy evropského statistického úřadu Eurostat se evropským zemím daří při naplňování ekologických cílů. Za posledních let se vrátila spotřeba energie v Evropské unii na hodnoty z 90. let minulého století, zvýšil se podíl obnovitelných zdrojů a navíc poklesly emise skleníkových plynů. Například v České republice se emise snížily asi o třetinu oproti roku 1990.

Zástupci Evropské unie mají dlouhodobý cíl snížit emise oxidu uhličitého do roku 2050 až o 95 procent. Zatím se téměř všem státům v rámci Evropy daří plán naplňovat, přičemž od roku 1990 klesly emise asi o 18 procent. Dalším bodem programu, který se týká zlepšení životního prostředí na Zemi, je i podíl obnovitelných zdrojů. V této oblasti si dle Eurostatu nejlépe vede Švédsko, které využívá přibližně 52 procent obnovitelných zdrojů, následováno Lotyšskem, Finskem a Rakouskem.

Oxid uhličitý vzniká při spalování fosilních paliv a jeho koncentrace v atmosféře se podílí na oteplování Země a dalších negativních jevech. K ochraně životního prostředí vede nahrazení fosilních paliv obnovitelnými zdroji energie či snížení spotřeby energie u jednotlivých domácností. Poslední roky se kupříkladu využívá v Evropské unii stavění domů s izolující obálkou či nahrazování elektráren na fosilní paliva jadernými elektrárnami.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.