Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pohyblivý dům, co dokáže být úsporný za každého počasí

Přemýšlíte někdy nad tím, jak si usnadnit práci a nemuset se kvůli zapomenutému kousku oděvu či ztracené botě trmácet přes celý dům z předsíně do ložnice? Nebo se snažíte najít způsob, jak snížit výdaje za elektřinu a efektivně využít jiné zdroje energie, jakým je například slunce? Právě k těmto a mnoha dalším účelům vznikne v anglickém kraji Cambridgeshire již brzy dům, který bude schopen měnit tvar v závislosti na změně počasí či náladě majitele.

Architektonický tým společnosti ,,D*Haus Architects“ navrhl dům, jehož základy jsou obohaceny o hydraulický systém a kostra protkána různými kolejemi, které umožňují, že se dům může přeměnit až do 8 různých podob. Budova je utvořena z několika křídel, která se v zimě semknou do čtverce s malými okny, díky čemuž udrží drahocenné teplo. Naopak v létě se části domu rozevřou jako okvětní lístky růže, aby mohly naplno přivítat teplé sluneční paprsky. Tím se dům stává vysoce úsporným a efektivním v jakémkoliv ročním období.

image-2

Návrh tohoto unikátu je založen na matematické práci Henryho Ernesta Dudeneye, který v roce 1908 vypozoroval, jak lze ze série protínajících se tvarů vytvořit čtverec, který může být rotací přeměněn do dalších obrazců. Dům bude schopný zaznamenat oběžnou dráhu slunce, bude se ovšem také pohybovat velice pomalu, takže riziko zranění by mělo být minimální. Člen architektonického týmu, David Grünberg, uklidňuje výrokem, že ,,bezpečnost je naší prioritou“. Pohybující se dům by tedy neměl způsobit žádné nechtěné úrazy ani nic podobného.

Jediným vroubkem na kráse je tak zatím pouze cena, která by mohla převýšit částku ušetřenou na výdajích za elektřinu. Odhadovaná cena domu je zatím 2 miliony liber, tedy více než 70 milionů českých korun. Autoři ale doufají, že se jeho cena dokáže ponížit zhruba na 800.000 liber, tedy přibližně 30 milionů korun. Držme tedy těmto revolucionářům palce a doufejme, že se tyto moderní technologie rychle rozšíří a díky tomu také výrazně zlevní.

FOTO: thedhaus.com

 

Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.