Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle nové studie jsou kočky citlivější, než se předpokládalo

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

O psu se říká, že je to nejlepší přítel člověka. O kočce nikoliv. Není divu. Kočky jsou dost nezávislé a jeví se, jako by je jejich majitelé nijak zvlášť nezajímali. Podle nových vědeckých poznatků je ale tento dojem dost možná mylný.

Přestože vypadají občas až lhostejně a k oddanosti psů mají daleko, lidé kočky milují a dokonce to vypadá, že jejich obliba v posledních letech stoupá. S ní stoupá taky zájem vědců o tato zvířata. Nová studie přišla se zajímavými výsledky, které ukazují, že kočky jsou zřejmě mnohem vnímavější, než se dosud předpokládalo.

Moriah Galvan a Jennifer Vonk z Oaklandské univerzity zkoumaly dvanáct koček a jejich majitelů. Z jejich pozorování vyplynulo, že chování koček se liší s ohledem na to, zda má jejich páníček dobrou nebo špatnou náladu. Když se majitel usmíval, kočka vykazovala pozitivnější chování – seděla člověku na klíně, otírala se o něj, vrněla.

Zajímavé je i to, že výsledek byl odlišný, pokud majitele kočky nahradila neznámá osoba. V takovém případě se kočky chovaly pozitivně bez ohledu na rozpoložení člověka. To ukazuje na to, že jsou schopné vyčíst něco z našich obličejů, ale trvá jim to jistý čas. Nejde tak o empatii, kdy by kočka vycítila lidské pocity, ale o prosté spojení našich výrazů a gest s chováním. Dokazuje to také, že se kočky o lidi zajímají, byť to tak jejich páníčkům leckdy nemusí připadat.

Podle nových zjištění to vypadá, že kočky mají schopnost, která byla dosud přisuzována jen psům. U nich je také mnohem zjevnější, neboť mají ve srovnání s kočkami obecně výraznější reakce. Příčinou může být prostý fakt, že psi byli domestikováni před více než třiceti tisíci lety. U koček je tato doba zhruba třetinová, takže měly jednoduše méně času se s člověkem sžít.

Zdroj: bbc.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.