Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle nové studie jsou kočky citlivější, než se předpokládalo

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

O psu se říká, že je to nejlepší přítel člověka. O kočce nikoliv. Není divu. Kočky jsou dost nezávislé a jeví se, jako by je jejich majitelé nijak zvlášť nezajímali. Podle nových vědeckých poznatků je ale tento dojem dost možná mylný.

Přestože vypadají občas až lhostejně a k oddanosti psů mají daleko, lidé kočky milují a dokonce to vypadá, že jejich obliba v posledních letech stoupá. S ní stoupá taky zájem vědců o tato zvířata. Nová studie přišla se zajímavými výsledky, které ukazují, že kočky jsou zřejmě mnohem vnímavější, než se dosud předpokládalo.

Moriah Galvan a Jennifer Vonk z Oaklandské univerzity zkoumaly dvanáct koček a jejich majitelů. Z jejich pozorování vyplynulo, že chování koček se liší s ohledem na to, zda má jejich páníček dobrou nebo špatnou náladu. Když se majitel usmíval, kočka vykazovala pozitivnější chování – seděla člověku na klíně, otírala se o něj, vrněla.

Zajímavé je i to, že výsledek byl odlišný, pokud majitele kočky nahradila neznámá osoba. V takovém případě se kočky chovaly pozitivně bez ohledu na rozpoložení člověka. To ukazuje na to, že jsou schopné vyčíst něco z našich obličejů, ale trvá jim to jistý čas. Nejde tak o empatii, kdy by kočka vycítila lidské pocity, ale o prosté spojení našich výrazů a gest s chováním. Dokazuje to také, že se kočky o lidi zajímají, byť to tak jejich páníčkům leckdy nemusí připadat.

Podle nových zjištění to vypadá, že kočky mají schopnost, která byla dosud přisuzována jen psům. U nich je také mnohem zjevnější, neboť mají ve srovnání s kočkami obecně výraznější reakce. Příčinou může být prostý fakt, že psi byli domestikováni před více než třiceti tisíci lety. U koček je tato doba zhruba třetinová, takže měly jednoduše méně času se s člověkem sžít.

Zdroj: bbc.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.