Máme pro vás porci zpráv, která zaručeně spraví náladu i těm největším škarohlídům. Ačkoliv to tak nemusí vypadat, ve světě se stále děje spousta dobra a rodí se nové životy. Nejen mezi lidmi, ale i zvířaty. Informovaly o tom zoologické zahrady a Radio Wave.
V Pyrenejích se medvědům hnědým daří, tudíž tam bude opravdu komu zpívat. Loni jich v této oblasti žilo nejvíce od začátku století. Výzkumníci zaregistrovali celkem 70 jedinců. Číslo je pravděpodobně výsledkem programu na jejich podporu, který funguje už od roku 1996. Ten vznikl v reakci na výrazný úbytek medvědů. Ti totiž v Pyrenejích málem vyhynuli. Záchrana se podařila díky projektu, jehož prostřednictvím se před téměř 30 lety dostalo do oblasti několik medvědů ze Slovinska. Za tu dobu se těchto zvířat v oblasti narodilo více než 100.
Safari Park Dvůr Králové se v dubnu rozrostl o 3 nové mazlíčky. Jsou jimi mladí krokodýli štítnatí. Kriticky ohrožený druh chová zahrada poprvé v historii od roku 2020. Tehdy tam přicestovala dospělá samice. „Mláďata jsme získali z partnerských zahrad ve Francii, mají mezi 60 a 80 centimetry,“ popsal zoolog Michal Podhrázský.
Chov krokodýlů štítnatých patří mezi velmi obtížné a už jejich získání znamená roky vyjednávání. Krokodýli jsou velmi chytří predátoři. Pro každou zahradu jde o velké vyznamenání a potvrzení mimořádné chovatelské úrovně. Návštěvníci dostanou poprvé šanci vidět tyto plazy o letních prázdninách. Jedná se přitom o raritu. Krokodýly štítnaté chová jen 12 zoologických zahrad Evropy, které jsou sdružené v globálním systému ZIMS. V Česku jsou krokodýli štítnatí k vidění ještě v Zoo Ostrava a soukromé krokodýlí zoo v Protivíně.
Olomoucká zoologická zahrada se může pyšnit rozkošným přírůstkem. Hned 3 mláďata vzácného jelena sika vietnamského se tam narodila na začátku dubna. „Jsou v blízkosti svých matek již k vidění ve svém výběhu,“ doplnila zooložka Jitka Vokurková. Jedná se o velmi dobrou zprávu, neboť tento poddruh jelena je ve volné přírodě pravděpodobně už vyhuben. V olomoucké zoo se doposud narodilo 23 mláďat.
Poddruh sika vietnamský původně žil v severním Vietnamu a jihozápadní Číně. Jednalo se o nejjižněji žijící siky. Ve volné přírodě, kde obýval lesnaté krajiny, byl naposledy spatřen v roce 1990. V současnosti se v jižní Číně připravuje jeho zpětné vysazení do přírody.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Rádio Wave, Safari Park Dvůr Králové, Zoo Olomouc
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem
Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …