Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podívejte se na roztomilého mini jelínka a jeho kolegu medvěda. Jak vypadají?

3 minuty radosti
Foto: Pixabay

Máme pro vás porci zpráv, která zaručeně spraví náladu i těm největším škarohlídům. Ačkoliv to tak nemusí vypadat, ve světě se stále děje spousta dobra a rodí se nové životy. Nejen mezi lidmi, ale i zvířaty. Informovaly o tom zoologické zahrady a Radio Wave.

Brum, brum, brum, zazpíváme medvědům

V Pyrenejích se medvědům hnědým daří, tudíž tam bude opravdu komu zpívat. Loni jich v této oblasti žilo nejvíce od začátku století. Výzkumníci zaregistrovali celkem 70 jedinců. Číslo je pravděpodobně výsledkem programu na jejich podporu, který funguje už od roku 1996. Ten vznikl v reakci na výrazný úbytek medvědů. Ti totiž v Pyrenejích málem vyhynuli. Záchrana se podařila díky projektu, jehož prostřednictvím se před téměř 30 lety dostalo do oblasti několik medvědů ze Slovinska. Za tu dobu se těchto zvířat v oblasti narodilo více než 100.

Foto: Pixabay

Trojice ohrožených krokodýlů rozveselila Safari Park

Safari Park Dvůr Králové se v dubnu rozrostl o 3 nové mazlíčky. Jsou jimi mladí krokodýli štítnatí. Kriticky ohrožený druh chová zahrada poprvé v historii od roku 2020. Tehdy tam přicestovala dospělá samice. „Mláďata jsme získali z partnerských zahrad ve Francii, mají mezi 60 a 80 centimetry,“ popsal zoolog Michal Podhrázský.

Chov krokodýlů štítnatých patří mezi velmi obtížné a už jejich získání znamená roky vyjednávání.  Krokodýli jsou velmi chytří predátoři. Pro každou zahradu jde o velké vyznamenání a potvrzení mimořádné chovatelské úrovně. Návštěvníci dostanou poprvé šanci vidět tyto plazy o letních prázdninách. Jedná se přitom o raritu. Krokodýly štítnaté chová jen 12 zoologických zahrad Evropy, které jsou sdružené v globálním systému ZIMS. V Česku jsou krokodýli štítnatí k vidění ještě v Zoo Ostrava a soukromé krokodýlí zoo v Protivíně.

Foto: Safari Park Dvůr Králové

Sika vietnamský rozveselí i největší pesimisty

Olomoucká zoologická zahrada se může pyšnit rozkošným přírůstkem. Hned 3 mláďata vzácného jelena sika vietnamského se tam narodila na začátku dubna. „Jsou v blízkosti svých matek již k vidění ve svém výběhu,“ doplnila zooložka Jitka Vokurková. Jedná se o velmi dobrou zprávu, neboť tento poddruh jelena je ve volné přírodě pravděpodobně už vyhuben. V olomoucké zoo se doposud narodilo 23 mláďat. 

Poddruh sika vietnamský původně žil v severním Vietnamu a jihozápadní Číně. Jednalo se o nejjižněji žijící siky. Ve volné přírodě, kde obýval lesnaté krajiny, byl naposledy spatřen v roce 1990. V současnosti se v jižní Číně připravuje jeho zpětné vysazení do přírody.

Foto: Zoo Olomouc

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Rádio Wave, Safari Park Dvůr Králové, Zoo Olomouc

Související články

Zaručeně zlepší den

Nově objevený planetární systém může ukrývat život. Leží v galaktickém sousedství Země

Pětileté dívce se podařilo publikovat vlastní knihu. Zařadila se tak do Guinnessovy knihy rekordů

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

Býčci si vyhodí z kopýtka a jejich životy budou ušetřeny

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…