Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Počet zvířat v brněnském útulku se meziročně snižuje

Zdroj fotografie: Pexels

Kapacitně pojme bezmála tři sta zvířat, naštěstí to není ani zdaleka potřeba. Řeč je o útulku, který má ve správě Městská policie Brno. Využít jeho služby potřebuje rok od roku méně psů a koček.

Do brněnského útulku se dostávají zvířata s různými příběhy. Vždy jsou to opuštěná a toulavá zvířata nalezená na území města – někdy jde však o mazlíčky, kterých se jejich majitel zbavil, jindy se jednoduše svým páníčkům zaběhli. Vracet je do původního domova nebo jim najít nový se poměrně daří. O ztracená zvířata se majitelé zpravidla rychle přihlásí, ta opuštěná jsou pak volně k adopci. Aktuálně jde o 13 psů a 4 kočky. Před dvěma týdny to přitom bylo o osm zvířat více.

„Prakticky se nám nestává, že by někdo zvíře získané z našeho útulku vrátil. Na tom se nejvíce podepisují dvě věci. U zájemců o svěření psa zjišťujeme, jaký mají životní styl, zda mají s chovem zkušenosti, kolik mají volného času nebo jestli bydlí v domě se zahradou či v bytě. Někdy se tak sice stane, že zájemce odchází s jiným psem, než kterého si vybral podle fotky na internetu, o to spokojenější ale potom oba jsou,“ popisuje policejní mluvčí Jakub Ghanem.

K původním vlastníkům se v předchozích letech navrátilo 60 až 70 procent všech odchycených zvířat. Pomáhalo v tom i čipování, které v útulku využívali, to je od letoška dokonce povinné. Právě díky němu tak někdy psi do útulku ani nemusí. „Odchytová služba je vybavená čtečkami čipů, což také přispívá k tomu, že mnoho psů vracíme majitelům přímo z ulice, aniž bychom je museli převézt do útulku. V současné době jsou to asi dvě třetiny všech nalezených zvířat,“ říká Ghanem. Trend by byl ale pozitivní i bez toho. Zatímco v roce 2015 prošlo útulkem asi 650 psů, loni to bylo bezmála 400.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…