Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Počet zvířat v brněnském útulku se meziročně snižuje

Zdroj fotografie: Pexels

Kapacitně pojme bezmála tři sta zvířat, naštěstí to není ani zdaleka potřeba. Řeč je o útulku, který má ve správě Městská policie Brno. Využít jeho služby potřebuje rok od roku méně psů a koček.

Do brněnského útulku se dostávají zvířata s různými příběhy. Vždy jsou to opuštěná a toulavá zvířata nalezená na území města – někdy jde však o mazlíčky, kterých se jejich majitel zbavil, jindy se jednoduše svým páníčkům zaběhli. Vracet je do původního domova nebo jim najít nový se poměrně daří. O ztracená zvířata se majitelé zpravidla rychle přihlásí, ta opuštěná jsou pak volně k adopci. Aktuálně jde o 13 psů a 4 kočky. Před dvěma týdny to přitom bylo o osm zvířat více.

„Prakticky se nám nestává, že by někdo zvíře získané z našeho útulku vrátil. Na tom se nejvíce podepisují dvě věci. U zájemců o svěření psa zjišťujeme, jaký mají životní styl, zda mají s chovem zkušenosti, kolik mají volného času nebo jestli bydlí v domě se zahradou či v bytě. Někdy se tak sice stane, že zájemce odchází s jiným psem, než kterého si vybral podle fotky na internetu, o to spokojenější ale potom oba jsou,“ popisuje policejní mluvčí Jakub Ghanem.

K původním vlastníkům se v předchozích letech navrátilo 60 až 70 procent všech odchycených zvířat. Pomáhalo v tom i čipování, které v útulku využívali, to je od letoška dokonce povinné. Právě díky němu tak někdy psi do útulku ani nemusí. „Odchytová služba je vybavená čtečkami čipů, což také přispívá k tomu, že mnoho psů vracíme majitelům přímo z ulice, aniž bychom je museli převézt do útulku. V současné době jsou to asi dvě třetiny všech nalezených zvířat,“ říká Ghanem. Trend by byl ale pozitivní i bez toho. Zatímco v roce 2015 prošlo útulkem asi 650 psů, loni to bylo bezmála 400.

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Stud i oblečení stranou! Nazí senioři boří tabu o sexu ve vyšším věku

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

V Moravském krasu čekalo jeskyňáře překvapení. K jedinečnému objevu se prokopávali dva roky

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…