Co s námi bude po smrti? Nizozemský start-up Loop si dal za cíl usnadnit proces rozkladu těla tak, aby byl co nejšetrnější k přírodě. Firma tak vytvořila ekologickou rakev z hub s názvem Living Cocoon.
Novinka je unikátní zejména v použitém materiálu. Namísto bavlny nebo syntetických látek je totiž rakev vystlaná mechem a její tělo je vyrobeno z mycelia. Jedná se o svazek vzájemně propletených organických vláken, typický pro některé bakterie, zejména houby. Mycelium přitom většinou roste pod zemí mezi kořeny stromů. Jde tedy o ideální materiál pro uložení lidských ostatků do země.
Jaký je rozdíl oproti běžné rakvi? „Kvůli našemu modernímu způsobu života obsahuje lidské tělo kovy, oleje a mikroplasty. Při tradičních pohřebních metodách mohou tyto toxiny znečišťovat půdu. Loop Cocoon pomáhá toxiny neutralizovat, spolupracuje s bakteriemi a mikroorganismy a přeměňuje je na živiny pro půdu. Díky naší rakvi se může lidské tělo rychle stát cenným zdrojem pro přírodu a zároveň obohatit a vyčistit půdu,“ uvádí na svém webu společnost Loop.
Další výhodou je především estetičnost. Mycelium je totiž přirozeně bílé, tudíž rakev není nutné dodatečně barvit. Lákavý je také koncept, kdy v případě ekologické rakve Living Cocoon se pohřbený navrací tam, kam patří – do přírody.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…