Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Po smrti zpátky do přírody. Nizozemci vynalezli jedinečnou ekologickou rakev

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Loop

Co s námi bude po smrti? Nizozemský start-up Loop si dal za cíl usnadnit proces rozkladu těla tak, aby byl co nejšetrnější k přírodě. Firma tak vytvořila ekologickou rakev z hub s názvem Living Cocoon.

Novinka je unikátní zejména v použitém materiálu. Namísto bavlny nebo syntetických látek je totiž rakev vystlaná mechem a její tělo je vyrobeno z mycelia. Jedná se o svazek vzájemně propletených organických vláken, typický pro některé bakterie, zejména houby. Mycelium přitom většinou roste pod zemí mezi kořeny stromů. Jde tedy o ideální materiál pro uložení lidských ostatků do země.

Jaký je rozdíl oproti běžné rakvi? „Kvůli našemu modernímu způsobu života obsahuje lidské tělo kovy, oleje a mikroplasty. Při tradičních pohřebních metodách mohou tyto toxiny znečišťovat půdu. Loop Cocoon pomáhá toxiny neutralizovat, spolupracuje s bakteriemi a mikroorganismy a přeměňuje je na živiny pro půdu. Díky naší rakvi se může lidské tělo rychle stát cenným zdrojem pro přírodu a zároveň obohatit a vyčistit půdu,“ uvádí na svém webu společnost Loop.

Další výhodou je především estetičnost. Mycelium je totiž přirozeně bílé, tudíž rakev není nutné dodatečně barvit. Lákavý je také koncept, kdy v případě ekologické rakve Living Cocoon se pohřbený navrací tam, kam patří – do přírody.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Student VUT v Brně vymyslel mobilní aplikaci, která zdarma doučí děti matematiku

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.