Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Po smrti zpátky do přírody. Nizozemci vynalezli jedinečnou ekologickou rakev

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Loop

Co s námi bude po smrti? Nizozemský start-up Loop si dal za cíl usnadnit proces rozkladu těla tak, aby byl co nejšetrnější k přírodě. Firma tak vytvořila ekologickou rakev z hub s názvem Living Cocoon.

Novinka je unikátní zejména v použitém materiálu. Namísto bavlny nebo syntetických látek je totiž rakev vystlaná mechem a její tělo je vyrobeno z mycelia. Jedná se o svazek vzájemně propletených organických vláken, typický pro některé bakterie, zejména houby. Mycelium přitom většinou roste pod zemí mezi kořeny stromů. Jde tedy o ideální materiál pro uložení lidských ostatků do země.

Jaký je rozdíl oproti běžné rakvi? „Kvůli našemu modernímu způsobu života obsahuje lidské tělo kovy, oleje a mikroplasty. Při tradičních pohřebních metodách mohou tyto toxiny znečišťovat půdu. Loop Cocoon pomáhá toxiny neutralizovat, spolupracuje s bakteriemi a mikroorganismy a přeměňuje je na živiny pro půdu. Díky naší rakvi se může lidské tělo rychle stát cenným zdrojem pro přírodu a zároveň obohatit a vyčistit půdu,“ uvádí na svém webu společnost Loop.

Další výhodou je především estetičnost. Mycelium je totiž přirozeně bílé, tudíž rakev není nutné dodatečně barvit. Lákavý je také koncept, kdy v případě ekologické rakve Living Cocoon se pohřbený navrací tam, kam patří – do přírody.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.