Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Po dekádě v zajetí se dvojice běluh vrátila do moře

Ilustrační fotografie. Zdroj fotografie: Pixabay.com

Little Grey a Little White. Tak zní jména dvojice běluh, které strávily roky života v zajetí, většinu času v šanghajském zábavním parku. Nyní nastal čas pro jejich návrat do přirozeného prostředí.

Přesun běluh z Číny do islandských vod se chystal měsíce dopředu. Zvířata bylo třeba připravit na náročnější přírodní podmínky u ostrova Heimaey, aby se zde pak snáz adaptovala. U jejich přesunu byli přítomni odborníci, kteří dohlédli na zdraví dvojice a hladký průběh celého procesu. Následoval jejich pobyt ve speciálních islandských bazénech, kde proběhla finální fáze jejich adaptace.

Jelikož strávily běluhy většinu svého života v zajetí, volný pobyt v oceánu by pro ně byl příliš riskantní. Novým domovem se jim tak stalo rozsáhlé chráněné útočiště, které jim poskytne tytéž benefity jako volná příroda, ale neohrozí je na životě. Světovou populaci běluh tvoří přibližně 200 tisíc jedinců, ohrožuje ji mimo jiné lov.

Zdroj: bbc.co.uk, livescience.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vyschlá řeka odkryla vzácnou fosilii největší velké kočky na kontinentu

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…