Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plochy zasažené ohněm by se měly podle vědců rychle obnovit a zazelenit

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Požár nemusí znamenat fatální katastrofu. Plochy, které zasáhl oheň u Hřenska, se v budoucnu zřejmě rychle zazelení. Při obnově lesů bude třeba dbát na skladbu dřevin snášejících teplá a suchá období. Informovaly o tom České noviny.

Jan Krejza z oddělení xylogeneze a tvorby biomasy Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR uvedl, že v území se striktní ochranou přírody se při obnově bude muset nejspíše zvolit takzvaný sukcesní vývoj. „Což znamená, že hned po skončení požáru, po vychladnutí ploch, tam začnou nalétávat pionýrské dřeviny, jako je třeba bříza osika, které jsou schopny tu plochu relativně rychle osídlit,“ popsal vědec. Za pionýrské jsou označovány druhy, které osidlují nově vzniklé nebo poničené lokality. „Většinou i na takto zasažených plochách něco přežije. A to, co tam přežije, je schopné i nějakou budoucí generaci založit. Takže já věřím, že plochy se rychle zazelení, ať buření, nebo pionýrskými dřevinami,“ uvedl vědec. Buřeň je lesní plevel, který roste na holinách a půdách určených k zalesnění, jde například o trávy či kopřivy.

Požár v Národním parku České Švýcarsko vypukl v neděli. Občané, kteří volají s nabídkou pomoci, se nově mohou obracet na telefonní linku 771 271 367 nebo na e-mail hrensko.pomoc@ulk.izscr.cz. Lidem z postižených oblastí můžete pomoci finančně například na portálu Donio, obnovu přírody můžete podpořit i prostřednictvím Nadace Partnerství.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Ekolistu a Českých novin

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Španělsku se dočkají zaslouženého volna při menstruaci

Parazitické houby půjde snadněji vytřídit díky českým vědcům

Menstruační chudoba se netýká jen zemí třetího světa, vysvětlují zástupkyně organizace SOLA Pomáhá

Moje slunce Mad opět zazářilo. Film získal cenu francouzské filmové akademie César

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…