Plavec z Přerova si plní sen. Chce jako první Čech přeplavat jezero Titicaca

Pohled na jezero Titicaca. Zdroj: Dollar Photo Club

Pavel Poljanský z Přerova měl v dětství velký sen navštívit jednou posvátné jezero Inků Titicaca v jihoamerické Bolívii. Teď chce být šestatřicetiletý muž prvním Čechem, který největší vysokohorské jezero na světě přeplave. V Andách v nadmořské výšce čtyři tisíce metrů se bude plavit sám. Jen s nafukovacím člunem a kamerou.

V normálním životě pracuje jako traťový dělník v pražském metru, ve volném čase ujede za týden dvě stě kilometrů a uplave jich patnáct. Rodák z Přerova se na konci září vydal k jezeru Titicaca podruhé. Tentokrát již i přes mnohé obavy doufá, že bude mise úspěšná. „V jednom úseku Titicaca jsou proudy a možná víry. Jediné jištění, které budu mít, je nafukovací člun s outdoorovou kamerou, která bude celou mou plavbu zaznamenávat,“ řekl pro Českou televizi před odjezdem do Bolívie Poljanský.

Poprvé se na jezero vydal v roce 2007 a doprovázel ho tamní indián na člunu. Tentokrát chce plavbu zvládnout sám, jen se člunem a kamerou. Na jezeru ho láká, že ho ještě nepřeplaval žádný Čech ani Evropan, pouze se to jednou povedlo Američance L. Coxové. „Titicaca je něco víc. Podobně jako Machu Picchu je to posvátné místo indiánů. Rozhodně mne k němu nežene jen sportovní zážitek,“ dodal pro Českou televizi Poljanský.

Zdroj: Česká televize

Autor článku

Barbora Jahodová